اکو سیستم ها

ICP (اینترنت کامپیوتر) چیست؟

اینترنت کامپیوتر یا ICP یک توکن دیجیتالی است که بر روی پروتکل اختصاصی خود به نام پروتکل اینترنت کامپیوتر اجرا می‌شود. که قرار است به هر کسی اجازه دهد بدون استفاده از خدمات شرکت‌های بزرگ مانند آمازون، گوگل یا فیس‌بوک، نرم‌افزار بسازد یا محتوا را در اینترنت منتشر کند. به گفته دومینیک ویلیامز، بنیانگذار دیفینیتی Dfinity، این پروتکل قرار است “پلتفرمی ضد هک” را فراهم کند ، هزینه ها را “به طور چشمگیری” کاهش دهد وی همچنین می‌گوید که این پروتکل قصد دارد تا اینترنت را دوباره “سرگرم‌کننده” کند و به مردم اجازه می‌دهد “اینترنتی جدید و باز ” بسازند.

اینترنت کامپیوتر یا ICP

پیدایش اینترنت کامپیوتر ICP


بنیاد دیفینیتی (Dfinity) که توسط دومینیک ویلیامز در اکتبر 2016 تأسیس شد، نهاد حقوقی پشت اینترنت کامپیوتر است. هدف دیفینیتی بازسازی دوباره اینترنت به سبکی جدید است که میزبان نرم افزارهای ضد هک و نوع جدیدی از خدمات اینترنت است. در تحقق این چشم انداز، نقش ICP جایگزین کردن میراث 3.6 تریلیون دلاری فناوری اطلاعات امروزی با نسل جدیدی از نرم افزار است که انتقال به وب 3.0 را تسریع می بخشد.

دومینیک تصمیم گرفت ایده world computer یا کامپیوتر جهانی اتریوم را فراتر ببرد و اینترنت کامپیوتر را به عنوان یک فناوری جدید بسازد که برای میلیاردها کاربر در سراسر جهان، ضد دستکاری، سریع و مقیاس‌پذیر باشد و از نوع جدیدی از نرم‌افزار خودگردان پشتیبانی کند. که انحصار اینترنت توسط شرکت ها فناوری بزرگ را متوقف کند و البته قابل ذکر است که کد اینترنت کامپیوتر کاملا متن-باز نیست.

نکته جالبی که درباره اینترنت کامپیوتر وجود دارد این است که، برخلاف دیگر رمزارزهایی که با قراردادهوشمند کار می کنند، اینترنت کامپیوتر به دنبال جایگزینی کل لایه ها و دسته های اینترنت است، نه تنها لایه اپلیکیشن آن.

لایه های اینترنت کامپیوتر یا ICP

سرمایه گذاران دیفینیتی


دفتر اصلی (Headquarter) دیفینیتی در شهر زوریخ سوئیس است و دیفینیتی توانسته است سرمایه ای نزدیک به 167 میلیون دلار از 12 سرمایه گذار و چندین حامی ‌برجسته اولیه اتریوم  جمع آوری کند.

 • Andreessen Horowitz
 • 9Yards Capital
 • Polychain
 • Scalar Capital
 • KR1
 • SV Angel
 • Amino Capital
 • Eterna Capital
 • Aspect Ventures
 • Village Global

تاریخچه و دستاورد های اینترنت کامپیوتر


توسعه اینترنت کامپیوتر در سال 2019 با انتشار کاپر (Copper (SDK & MOTOKO)) شروع شد . دیفینیتی در این مرحله یک کیت توسعه‌دهنده نرم‌افزار برای نوشتن قراردادهای هوشمند کدگذاری شده به زبان Motoko (یک زبان برنامه‌نویسی جدید که در اینترنت کامپیوتر استفاده میشود) معرفی کرد.

linkedup برنامه جایگزین linkedin در بستر اینترنت کامپیوتر یا ICP

آپدیت بعدی اینترنت کامپیوتر راه اندازی برنز (Bronze) در اوایل سال 2020 بود. برنز، اولین برنامه کاربردی غیرمتمرکز Dapp روی اینترنت کامپیوتر بود. اپ معرفی شده LinkedUp، یک نسخه منبع باز از LinkedIn بود که به همان سرعت رقیب متمرکز خود کار می کرد.

cancan یا همان تیک تاک در بستر اینترنت کامپیوتر یا ICP

چند ماه بعد، آپدیت تنگستن (Tungsten) اینترنت کامپیوتر را به روی توسعه دهندگان شخص ثالث باز کرد و دفینیتی کلون غیرمتمرکز تیک تاک، Can-Can را به نمایش گذاشت که تنها با هزار خط کد ساخته شده بود.

توکنومیک اینترنت کامپیوتر یا ICP

در پایان سال 2020، بنیاد دیفینیتی از ارتقاء سدیم (Sodium) رونمایی کرد. که چارچوب و توکنومیک حاکمیتی (government) اینترنت کامپیوتر را معرفی کرد.

مرکوری (Mercury)، آخرین مرحله توسعه اینترنت کامپیوتر

مرکوری (Mercury)، آخرین مرحله توسعه اینترنت کامپیوتر در ماه های آخر 2020 با راه‌اندازی شبکه اصلی خود تکمیل شد.

توکن ICP همچنین در چندین صرافی مانند Coinbase و Binance با ارزش گذاری آنقدر بالایی شروع به معامله کرد که آن را در بین رمزارز های برتر، از نظر ارزش بازار، قرار داد.


اینترنت کامپیوتر چگونه کار می کند؟


اینترنت کامپیوتر احتمالا یکی از پیچیده ترین پروژه های موجود در کریپتو است.پس اگر فهم آن برایتان مشکل بود زیاد خودتان را ناراحت نکنید. قبل از مطالعه توضیحات شکل زیر را مشاهده کنید تا جایگاه اجزا شبکه را به درستی درک کنید

hierarchy of network building block
سلسله مراتب ساخت بلاک در شبکه
سلسله مراتب ساخت بلاک در شبکه اینترنت کامپوتر

زیرشبکه (subnet)

icp subnets
زیر شبکه در اینترنت کامپیوتر یا ICP

اینترنت کامپیوتر شامل مجموعه ای از مراکز داده است که در سراسر جهان پخش شده اند. هر مرکز داده شامل چندین گره است. و گره های چندین مرکز داده با هم جمع می شوند تا چیزی به نام زیرشبکه (Subnet) را تشکیل دهند. هر زیرشبکه یک بلاک چین اثبات سهام (PoS) را تشکیل می دهد. که از مکانیزم اجماع جدیدی به نام ترش هولد ریلی (Threshold Relay) که توسط بنیانگذار ICP دومینیک ویلیامز اختراع شده است، استفاده می کند.

پولکادات ریلی چین

زیرمجموعه ای از گره ها در هر زیرشبکه برای تولید یک بلاک بر اساس مقدار ICP آن ها انتخاب می شود. زیرشبکه ها شبیه پاراچینی هستند که در پولکادات و کوساما می بینید.

مانند پاراچین ها، زیرشبکه ها میزبان برنامه های غیرمتمرکز در حال اجرا روی اینترنت کامپیوتر هستند.


کنیستر (canister)

در حالی که DApps کریپتو های معمولی شامل مجموعه ای از قراردادهای هوشمند است، هر DApp در اینترنت کامپیوتر از یک یا چند کنیستر (canister) تشکیل شده است.

کنیستر در اینترنت کامپیوتر یا ICP

فرض کنید کنیسترها قراردادهای هوشمندی هستند، که استرویید مصرف می کنند.آن‌ها می‌توانند به‌طور خودکار نسخه‌های جدیدی از خود را در زیرشبکه‌های دیگر ایجاد کنند، تا از کاربران اضافی پشتیبانی کنند. و می‌توانند توسط توسعه‌دهندگان دیگری که dApps می‌سازند، استفاده شوند. از آنجایی که زیرشبکه‌ها فقط شامل تعداد انگشت شماری گره هستند که در مراکز داده قدرتمند اجرا می‌شوند، این امر باعث می‌شود که هم تراکنش‌ها و هم برنامه‌ها با سرعتی قابل مقایسه با اینترنت معمولی اجرا شوند.

کنیستر در اینترنت کامپیوتر یا ICP

علاوه بر این، کاربران نیازی به پرداخت هیچ هزینه ای در هنگام تعامل با برنامه های کنیستر ندارند. مگر اینکه چیزی باشد که نیاز به انجام تراکنش داشته باشد: مانند صرافی غیرمتمرکز یا پروتکل وام دهی .
اکنون، این در تضاد کامل با تقریباً هر بلاک چین قرارداد هوشمند دیگری است که شما را ملزم به پرداخت هزینه شبکه برای هر نوع تعاملی در برنامه های غیرمتمرکز آن ها می کند.


هویت اینترنتی در شبکه اینترنت کامپیوتر


internet identity
هویت اینترنتی در اینترنت کامپیوتر

یکی دیگر از تفاوت های عمده بین اینترنت کامپیوتر و سایر بلاک چین های ارزهای دیجیتال این است که برای تعامل با برنامه های کاربردی در اینترنت کامپیوتر به چیزی به نام هویت اینترنتی نیاز دارید.

این هویت اینترنتی را می توان با رایانه، تلفن هوشمند یا یک کلید USB ایمن جفت کرد. هنگام ایجاد هویت اینترنتی، یک آدرس کیف پول به طور خودکار برای شما ایجاد می شود. دستگاهی که در اصل برای ایجاد آن هویت اینترنتی استفاده می شود، دستگاهی می شود که برای تأیید همه تراکنش ها استفاده می شود. و همچنین باید حتما با همان دستگاه، دستگاه های جدیدی را به همان هویت اضافه کرد.

برای سایر ارزهای دیجیتال، شما فقط یک آدرس کیف پول ایجاد می کنید و عبارت اولیه (seed phrase) خود را یادداشت می کنید که می توانید از آن برای بازیابی کیف پول یا راه اندازی آن در دستگاه دیگری استفاده کنید.


سیستم عصبی شبکه در اینترنت کامپیوتر


گره ها، داده ها، کنیستر و زیرشبکه ها در اینترنت کامپیوتر همگی توسط سیستم عصبی شبکه (NNNS) مدیریت می شوند.

در بخش مرکز داده، NNS تصمیم می گیرد که کدام مراکز داده به شبکه بپیوندند.

در بخش گره ها، NNS گره های بد رفتار یا با عملکرد ضعیف را شناسایی کرده و آن ها را از زیرشبکه ها حذف می کند.

 nns managing nodes

در بخش زیرشبکه، NNS تصمیم می گیرد که کدام گره ها یک زیرشبکه را تشکیل دهند. و همچنین مسئول تولید کلیدهای زیر شبکه است. کلیدهای زیرشبکه یک جزء حیاتی از تکنولوژی کلید زنجیره (Chain Key Technology) اینترنت کامپیوتر هستند.

بخواهیم ساده بگوییم، تکنولوژی کلید زنجیره ای این امکان را برای زیرشبکه ها فراهم می کند تا از طریق NNS (که کلید اصلی را که تمام تراکنش ها را تأیید می کند، نگه می دارد) با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

در بخش کنیستر، NNS می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا ارتقا نرم‌افزار کنیستر یا خدمات مدیریت مجاز است یا خیر.

در بخش کاربر، NNS می تواند تغییراتی در اقتصاد توکن ICP ایجاد کند.

جالب است که NNS خود، از تعداد انگشت شماری کنیستر تشکیل شده است که روی یک زیرشبکه اختصاصی کار می کنند.

اولین کنیستر، رجستری کنیستر (Registry Canister) است، که گره مرکز داده و سازمان زیرشبکه را دنبال می کند.

دومین کنیستر، لجر کنیستر (Ledger Canister) است که حاوی رکوردی از تمام هویت‌های اینترنتی، تراکنش‌ها و توکن های موجود در اینترنت کامپیوتر است.

سومین کنیستر، کنیستر حکمران (Governance Canister) است که به دارندگان ICP اجازه می‌دهد تا در مورد تغییرات مختلف در اینترنت کامپیوتر، از جمله مواردی که به آن ها اشاره کردیم، رای دهند.

هرچه بیشتر ICP خود را قفل کنید (lock)، قدرت رای بیشتری خواهید داشت.

علاوه بر این، شما همچنین برای رای دادن به پیشنهادات در NNS به عنوان جایزه ICP کسب می کنید، و این ما را به توکنومیک ICP می رساند.


توکنومیک ICP : نحوه عرضه ICP


توکن ICP سقف حداکثر عرضه را ندارد. درعوض نرخ تورم سالانه رو به کاهشی دارد که از 10٪ شروع می شود و در طول زمان به 5٪ کاهش می یابد.

تقریباً 25 درصد از عرضه اولیه ICP در دور فروش عمومی اولیه در سال 2017 به قیمت 4.1 میلیون دلار فروخته شد که تقریباً 3.5 سنت در ازای هر ICP است.

در مجموع، در آغاز راه اندازی شبکه اینترنت کامپیوتر، ۴۶۹,۲۱۳,۷۱۰ کوین ICP تولید خواهد شد. میزان عرضه در گردش این کوین‌ها بستگی به حرکات بازار دارد. اما حدود ۲۶ درصد این رمز ارزها در گردش خواهند بود. نحوه توزیع این ارزها در ابتدای راه اندازی به شرح زیر است:

 • همکاران اولیه: ۹.۵ درصد
 • کمک‌های مالی اولیه: ۲۴.۷۲ درصد
 • سرمایه استراتژیک: ۷ درصد
 • پیش فروش: ۴.۹۶ درصد
 • همکاری‌های استراتژیک: ۳.۷۹ درصد
 • ایردراپ: ۰.۸ درصد
 • کمک‌های مالی توسعه دهندگان و جامعه اولیه: ۰.۴۸ درصد
 • اپراتورهای نودها: ۰.۲۲ درصد
 • اتحادیه اینترنت کامپیوتر: ۴.۲۶ درصد
 • اعضای تیم: ۱۸ درصد
 • مشاوران و دیگر دارندگان واسطه کوین‌ها: ۲.۴ درصد
 • بنیاد دیفاینیتی: ۲۳. ۸۶ درصد

توکنومیک ICP : موارد استفاده از ICP


توکن ICP برای سه مورد استفاده می شود:

 • مدیریت و حکمرانی شبکه اینترنت کامپیوتر از طریق NNS.
 • برای پرداخت هزینه های کنیستر برای اجرای برنامه ها و وب سایت ها در اینترنت کامپیوتر .
 • پاداش دادن به رای دهندگان برای شرکت در حکمرانی شبکه و پاداش دادن به مراکز داده برای ارائه محاسبات مورد نیاز برای حفظ شبکه اینترنت کامپیوتر.

حاکمیت شبکه :

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، توکن های ICP برای رای دادن به پیشنهادات در NNS قفل می شوند. حداقل دوره قفل 6 ماه و حداکثر 8 سال است.

ساخت چرخه در پروسه پرداخت هزینه کنیستر :

برای پرداخت هزینه و کارمزدهای کنیستر، توکن های ICP باید به چرخه یا سایکل (cycle) تبدیل شوند. حالا اینجاست که همه چیز دوباره پیچیده می شود، پس کمی تحمل کنید.

هر توکن ICP را می توان با نرخ یک SDR به یک تریلیون چرخه تبدیل کرد. برای کسانی که آشنایی ندارند، SDR اساساً ارزی است که توسط صندوق بین المللی پول (IMF) ایجاد شده، و توسط سبدی از ارزهای فیات پشتیبانی می شود.

برای ساده نگه داشتن کارها، بیایید بگوییم SDR برابر با یک دلار است. اگر یک ICP دارید و قیمت فعلی ICP صد دلار است، تبدیل یک ICP به چرخه، به شما صد تریلیون چرخه می دهد.

اکنون، به جای اینکه کاربران مجبور شوند هزینه‌های کنیستر را بپردازند، این هزینه‌ها توسط هر کسی که قوطی را اجرا می‌کند، توسعه‌دهنده شخصی یا یک شرکت نرم‌افزاری، پرداخت می‌شود. به عبارت دیگر، هر کسی که یک برنامه یا وب‌سایت را در اینترنت کامپیوتر می‌سازد باید ICP بخرد، آن را به چرخه تبدیل کند و هزینه‌های کنیستر را بپردازد تا برنامه‌هایش به کار خود ادامه دهند.

منظق پشت این کار این است که این تبدیل همیشه برای توسعه دهندگان قابل پیش بینی خواهد بود.همچنین چرخه‌ها را به نوعی استیبل کوین تبدیل می‌کند که در صرافی‌های غیرمتمرکز در اینترنت کامپیوتر قابل مبادله خواهد بود و احتمالاً حتی به عنوان یک ارز دیجیتال بالفعل استفاده می‌شود.

هر چرخه ای که برای پرداخت هزینه های کنیستر استفاده می شود، سوزانده می شود. به این معنی که اگر برنامه های کاربردی کافی در اینترنت کامپیوتر وجود داشته باشد، ICP از نظر تئوری می تواند تبدیل به یک “ارز کاهش تورم” شود.
این مکانیسم سوزاندن همچنین به چرخه ها کمک می کند تا تبدیل یک دلار SDR به یک تریلیون چرخه را حفظ کنند. نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که چرخه ها را نمی توان پس از ساختن دوباره به ICP تبدیل کرد.

پاداش به مشارکت کنندگان :

وقتی نوبت به پاداش دادن به شرکت‌کنندگان در شبکه می‌رسد، کاربرانی که در حاکمیت شرکت می‌کنند، به تناسب میزان سهام و میزان رای‌شان، بخشی از تورم ICP دریافت می‌کنند. کاربران هر ماه یک بار پاداش رای خود را دریافت می کنند. و دوره بازگشایی این جوایز یک روزه است.

مراکز داده ارائه دهنده خدمات گره نیز سهمی از پاداش های تورمی ICP را به دست می آورند. و این به این دلیل است که از نظر فنی هیچ پاداش بلاکی برای گره های شرکت کننده در اجماع در زیرشبکه وجود ندارد.


جمع بندی


در ژانویه امسال، دومینیک ویلیامز، مؤسس اینترنت کامپیوتر، نقشه راه 20 ساله این پروژه را شرح داد.در طول پنج سال آینده، بنیاد دیفینیتی (Dfinity) بر روی پذیرش پروتکل اینترنت کامپیوتر تمرکز خواهد کرد و امیدوار است تیم متخصص خود را دو برابر کند.

10 سال بعد، بنیاد دیفینیتی امیدوار است اینترنت کامپیوتر به جایگزینی مناسب برای اینترنت معمولی که امروزه استفاده می کنیم، تبدیل شود.تا سال 2040، اینترنت کامپیوتر بزرگتر از اینترنت امروزی خواهد بود. و سلطنت غول های فناوری مانند گوگل و آمازون به پایان خواهد رسید.

دستیابی به این امر در کامپیوترها تنها نیمی از نبرد است. به همین دلیل است که بنیاد دیفینیتی اخیراً برنامه های خود را برای سیستم عامل جدید اندورفین برای تلفن های هوشمند اعلام کرده است.
همه برنامه‌ها و ویژگی‌های گوشی‌های اندورفین به‌گونه‌ای عمل می‌کنند که انگار یک وب‌سایت هستند. ویجت‌های برنامه‌ای که امروزه در گوشی‌های هوشمند می‌بینیم، فقط نشانک‌هایی برای آن وب‌سایت‌ها هستند.
برای نقل قول از پست Medium، هیچ تمایزی بین وب‌سایت‌ها، برنامه‌ها و DApps وجود نخواهد داشت. محتوا به سادگی در جایی که به آن دسترسی وجود دارد، است و نیازی به دانلود و نصب آزاردهنده نخواهد بود.
اندورفین از اینترنت کامپیوتر استفاده خواهد کرد و این بدان معناست که برای استفاده از تلفن اندورفین به یک هویت اینترنتی نیاز خواهید داشت و تمام ارتقاء و تغییرات در تلفن توسط NNS مدیریت می شود.

منبع
مدیوم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا