آموزشاکو سیستم هابه زبان ساده

آوالانچ (AVAX) چیست ؟ سرمایه گذاری در آن و هرچه که باید درباره آن بدانید

آوالانچ (AVAX) یک اکوسیستم بلاک چین است که برای عملکرد به عنوان یک شبکه امن، توزیع جهانی و غیر متمرکز طراحی شده است. این پروژه توسط توسعه دهندگان آن به عنوان “پلتفرمی از پلتفرم ها” شناخته می شود. این پروتکل به طور منحصر به فرد از سه بلاک چین مجزا برای ایجاد یک چارچوب قابل تعامل و بی اعتماد برای توسعه دهندگان استفاده می کند. علاوه بر این، آوالانچ گزینه های پرداخت را در قالب یک رمز ارز (AVAX) ارائه می دهد.

اولنج avalanche

آوالانچ (AVAX) چه مشکلاتی را برطرف می کند؟


آوالانچ برای حل مسائل متعددی که امروزه در اکثر شبکه های بلاک چین یافت می شود، ساخته شده است. این پلتفرم با ارائه یک جایگزین مناسب برای شبکه هایی مانند اتریوم، با متمرکز شدن مبارزه می کند.همچنین سعی می کند کاستی های شبکه را با افزایش قابلیت برنامه ریزی، ویژگی ها و قابلیت های بیشتر برطرف کند.

مقایسع اولنچ با بقیه بلاکچین ها

ازدحام شبکه

آوالانچ طوری طراحی شده است که مقیاس پذیر باشد. این شبکه قابلیت انجام تراکنش زیر یک ثانیه از خود نشان داده است.و این قایلیت آن را با پردازنده های برتر پرداخت در جهان مانند ویزا (VISA) و پی پل (PayPal) برابر کرده است. این بلاک چین می تواند 6500 تراکنش در ثانیه پردازش کند. این تراکنش ها ویژگی نهایی شدن زیر یک ثانیه را نیز دارند.

کارمزد های پایین

از نظر هزینه های عملیاتی، گس فی در آوالانچ بسیار مقرون به صرفه تر از اتریوم است. هزینه هایی برای ایجاد و مینت دارایی ها وجود دارد. شما همچنین هزینه تراکنش ها (کارمزد)، استیک کردن و ایجاد بلاک چین را پرداخت می کنید. و در نهایت این هزینه ها سوزانده ( برن ) می شوند.

مزایای اولنچ (AVAX)


آوالانچ مزایای چشمگیری را برای کاربران حقیقی و حقوقی معرفی می کند. این شبکه به مشاغل اجازه می دهد تا به راحتی بلاک چین جدید ایجاد کنند. توسعه دهندگان می توانند مجموعه ای از خدمات، توکن ها و کوین را در بلاک چین ایجاد کنند. توکن های آوالانچ می توانند نشان دهنده ابزارهای مالی مانند سهام، اوراق قرضه، بدهی، املاک کسری شده و موارد دیگر باشند. آن ها همچنین می توانند به عنوان NFT (توکن های غیر قابل تعویض) کدگذاری شوند.

قابل برنامه ریزی

یکی از خواسته های اصلی توسعه دهندگان پشت آوالانچ این بود که به مشاغل توانایی ساخت بلاک چین ها و Dapp هایی با کاربرد خاص مد نظر خود، را بدهند.این شبکه برای اجرای چندین ماشین مجازی سفارشی علاوه بر مواردی از ماشین مجازی آوالانچ (AVM) ساخته شده است. (مثل ماشین مجازی اتریوم).

آوالانچ (AVAX) از این جهت انعطاف پذیر است که می توانید با استفاده از چندین زبان از جمله EVM و WASM برنامه نویسی کنید. خود شبکه با استفاده از زبان برنامه نویسی محبوب Go کدگذاری شده است.

شرکت کنندگان در شبکه به راحتی می توانند دارایی های هوشمند دیجیتالی ایجاد و ترید کنند.این توکن های تازه شکل گرفته می توانند متناسب با الزامات فنی و نظارتی توسعه دهنده ساخته شوند. به این ترتیب، آوالانچ برای ایجاد بسترهای DeFi ایده آل است.

Dapps سازگار با آوالانچ (AVAX)

شبکه آوالانچ به توسعه دهندگان Dapp اجازه می دهد تا در مجموعه ای از قوانین پیچیده سفارشی ، کدنویسی کنند. این یک حرکت هوشمندانه بود زیرا به این توسعه دهندگان اجازه ایجاد دارایی هایی سازگار با مقررات کشورها را می دهد. می توان کد را برای توصیف نحوه مدیریت و معامله دارایی تنظیم کرد. این روش، اطمینان از سازگاری با شبکه را آسان می کند.

تورم زا


آوالانچ یک بلاک چین تورم زا است. این شبکه کارمزد عملیات های مختلف را جمع آوری می کند و سپس این کوین ها را می سوزاند. سوزاندن این توکن ها مقدار کل AVAX در گردش را کاهش می دهد. به این صورت، می توان تقاضا برای این توکن ها را کنترل و قیمت ها را در آینده تثبیت کرد.

چگونه آوالانچ (AVAX) کار می کند؟


آوالانچ یک استراتژی سه بلاک چینه را برای ساده سازی تبدیل و فرآیندهای توسعه معرفی می کند. این شبکه همچنین وجه اشتراک هایی با بلاک چین های اولیه مانند بیت کوین دارد. مثلا، مدل UTXO (خروجی‌های خرج نشده تراکنش) یکسان است. همچنین، شبکه از طریق پروتکلی مشابه سگویت (شاهد تفکیکی=Segwit) ازدحام شبکه را کاهش می دهد.

زیر شبکه

یکی از ویژگی های مهم آوالانچ توانایی ساخت بلاکچین های جدید درون شبکه است. که به این بلاکچین های جدید در اکوسیستم آوالانچ، زیر شبکه می گویند. توسعه دهندگان کنترل کامل روی برنامه نویسی این زیر شبکه ها دارند. یعنی هر بلاک چین می‌تواند قوانین دلخواه خود را اجرا کند.آنها می توانند شبکه ها را با توکن ها، قوانین و کارمزد های مورد نظر خود راه اندازی کنند. هر کس می تواند با پرداخت هزینه اشتراک در AVAX، زیر شبکه خود را بسازد.

زنجیره ایکس (X-chain)

اولین بلاک چین به عنوان زنجیره ایکس شناخته می شود. زنجیره ایکس غیر متمرکز است و به گونه ای طراحی شده است که برنامه ریزی آن آسان باشد. این شبکه به همه توانایی ساختن یا هم مینت کردن سایر دارایی های دیجیتال هوشمند را می دهد.این دارایی های جدید می توانند استیبل کوین، توکن کاربردی (Utility Token)، NFT ها، رپد توکن (توکن بسته بندی شده=Wrapped Token)، اکوئیتی (equity) و خیلی موارد دیگر باشند.

زنجیره سی (C-Chain)

زنجیره سی (C-Chain) ساخته شده تا تبدیل را برای توسعه دهندگان Dapp در اتریوم آسان تر کند. به عنوان یک زنجیره تبدیل، زنجیره سی با تمام ابزارهای حیاتی اتریوم سازگار است.کاربران می توانند Dappهای خود را به راحتی به این بلاک چین منتقل کنند.این بلاک چین از امکانات معروف اتریوم مانند MetaMask ،Web3.js ،Remix ،Truffle Suite و Embark Platform پشتیبانی می کند.

زنجیره پی (P-Chain)

زنجیره پی (P-Chain) مسئول خدمات شبکه است. این زنجیره در هماهنگ کردن اعتبارسنجان استفاده می شود. همچنین در نظارت و ایجاد زیر شبکه های جدید نقش دارد.زنجیره پی استیک کردن توکن در شبکه را ممکن می کند.

زنجیره های اولنچ
زنجیره های اولنچ

استیکینگ در AVAX

کاربران می توانند با استیک کردن در شبکه جایزه هایی دریافت کنند.برخلاف بلاک چین های دیگر، برای استیک کردن روی بلاک چین آوالانچ نیاز به سیستم سخت افزاری بالایی ندارید. برای نود اعتبارسنجی، شما به حداقل یک پردازنده دو هسته ای، 4 گیگابایت حافظه و 40 گیگابایت SSD نیاز دارید. به طور متوسط، سهامداران (استیک کنندگان) بین 9.69 تا 11.54 درصد پاداش دریافت می کنند.

برای واجد شرایط بودن به عنوان اعتبارسنج در شبکه باید حداقل 2000 توکن AVAX داشته باشید.(که با افزایش قیمت با گذشت زمان کاهش می یابد.) اعتبارسنج ها می توانند چندین زیر شبکه را تأیید کنند، اما اعتبارسنجی برای شبکه اصلی نیز اجباری است.هر نود یا اعتبار سنج می‌تواند عضوی از چندین زیرشبکه دلخواه باشد.کاربران معمولی می توانند توکن های خود را به اعتبارسنج ها واگذار و برای مشارکت خود پاداش دریافت کنند.

اجماع


آوالانچ به عنوان یک اکوسیستم DPoS (Delegated-Proof-of-Stake) عمل می کند. اعتبارسنج ها شبکه را ایمن کرده و تراکنش ها را تأیید می کنند. شبکه های DPoS به دلیل کاهش الزامات اجماع بسیار سریعتر از گزینه های اثبات کار  PoW و اثبات سهام PoS هستند. بلاک چین آوالانچ به گونه ای تنظیم شده است که میلیون ها اعتبارسنج را که همه در اجماع شرکت می کنند، در خود جای دهد. این استراتژی به غیرمتمرکز شدن هرچه بیشتر شبکه کمک می کند

اجماع در اولنچ
اجماع در اولنچ

AVAX

رمز ارز اصلی اکوسیستم آوالانچ، AVAX است. کاربران پاداش ها را به صورت این توکن دریافت می کنند. و کارمزد ها هم با این توکن پرداخت می شوند.در مجموع، تنها 720 میلیون توکن AVAX عرضه خواهد شد. که از این تعداد، 360 میلیون توکن هنگام راه اندازی (لانچ) مینت شد.طبق توکنامیکس (اقتصاد توکنی=Tokenomics) این پلتفرم، 360 میلیون دیگر به عنوان پاداش استیکینگ در نظر گرفته شده است.

تاریخچه آوالانچ (AVAX)

قبل از راه اندازی شبکه اصلی خود در سپتامبر 2020، آوالانچ بیش از یک سال در حال کار بود. این پروژه توسط آوا لبز (Ava Labs) ساخته شده است.این شرکت توسط استاد علم کامپیوتر در دانشگاه کورنل (Cornell)، اِمین گْیون سِرر Emin Gün Sirer رهبری می شود.فروش عمومی توکن این پلتفرم در عرض 4.5 ساعت 42 میلیون دلار جمع آوری کرد. در میان شرکت کنندگان، شرکت سرمایه گذاری آندرسن هورویتز (Andreessen Horowitz) و شرکت کنندگانی از آدرس اتریوم جنسیس بودند.

مدیر عامل اِمین گْیون سِرر Emin Gün Sirer
مدیر عامل اِمین گْیون سِرر Emin Gün Sirer

نحوه خرید آوالانچ (AVAX)

  • بایننس Binance – بهترین برای استرالیا ، کانادا ، سنگاپور ، انگلستان و بیشتر جهان است. قابل ذکر است که احراز هویت در صرافی بایننس اجباری شده است. لینک ثبت نام
  • صرافی kucoin – این یکی از گزینه هایی است که برای ساکنان ایران قابل دسترس است. لینک ثبت نام
  • صرافی coinex – این صرافی نیز برای ایرانیان در دسترس است. هرچند توصیه براین است که کاربران ایرانی درباره این صرافی با احتیاط عمل کنند. مراقب باشید پولتان را در این صرافی نگه ندارید. یا توصیه می شود با آی پی غیر ایرانی از خدمات این صرافی استفاده کنید. لینک ثبت نام
  • صرافی اوکی اکسچنج ok-ex – صرافی ایرانی اوکی اکسچنج با بیش از ۴ سال سابقه در زمینه رمزارز ها. لینک ثبت نام

نحوه ذخیره آوالانچ (AVAX)

اگر برنامه دارید این توکن را مدت زیادی نگه دارید، کیف پول های سخت افزاری بهترین گزینه اند.کیف پول های سخت افزاری رمز ارز شما را بصورت آفلاین در کولد استوریج (Cold Storage) ذخیره می کنند. این استراتژی دسترسی تهدیدات آنلاین به دارایی های شما را غیرممکن می کند.


کیف پول های سخت افزاری:

  • Ledger Nano S and X

آوالانچ (AVAX) – Enterprise Blockchain 2.0

آوالانچ امکاناتی دارد که آن را گزینه ای عالی برای ساخت بلاک چین هایی با وسعت بزرگ می کند.این ماهیت، همراه با جنبه های فنی آن، اولنچ را برجسته می کند. توجه های زیادی سمت آوالانچ است چرا که توسعه دهندگان اتریوم همچنان به دنبال جایگزین های مقرون به صرفه تری هستند.

اکوسیستم اولنچ
اکوسیستم اولنچ

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا