آموزشاکو سیستم هاکادنا

کادنا (KDA) چیست ؟

کادنا (KDA) یک اکوسیستم سازمانی درهم تنیده شده است.این پروتکل یک معماری زنجیره ای اختصاصی، ارز دیجیتال، ابزارهای توسعه دهنده و یک زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند جدید را ادغام می کند. این ویژگی‌ها، کسب‌وکارها، توسعه‌دهندگان و کاربران را قادر می‌سازد تا داده‌ها را به صورت غیرمتمرکز در چندین شبکه به اشتراک بگذارند.

kadena-kda-crypto-coin
کادنا (KDA) یک اکوسیستم سازمانی درهم تنیده شده .

کادنا (KDA) برای رفع چه مشکلاتی تلاش می کند؟


کادنا (KDA) مشکلات مختلفی که همچنان مانع پذیرش بلاک چین در مقیاس بزرگ می شوند را حل می کند. ساختار چند لایه این شبکه، آن را قادر می سازد تا برنامه های کاربردی عمومی، بلاک چین های خصوصی و سایر شبکه ها را به شیوه ای امن و بدون دردسر متحد کند.


ازدحام شبکه

یکی از مسائل اصلی که کادنا می خواست کاهش دهد، ازدحام شبکه و نگرانی های مقیاس پذیری است. اتریوم، اکوسیستم و بلاک چین Dapp با عملکرد برتر جهان، در حال حاضر از ازدحام شبکه رنج می برد. این ازدحام منجر به افزایش بی سابقه هزینه های گاز در طول سال شد.

network congestion

کاربران کادنا به لطف ساختار فنی منحصر به فرد پروتکل از این مسائل اجتناب می کنند.کادنا چندین بلاک چین که رمزارز یکسانی دارند را با هم ترکیب می کند، تا مقیاس پذیری عمودی ای بسیار فراتر از سایر شبکه های PoW ارائه دهد. این استراتژی کادنا را قادر می سازد تا برای رفع نیازهای جامعه، تغییر کند. بلاک چین عمومی کادنا در سال 2020 به صورت زنده شبکه را از 10 زنجیره به 20 زنجیره افزایش داد تا این قابلیت را به بازار نشان دهد.

Scalability-of-IoT-systems.
a) مقیاس پذیری عمودی

مزایا کادنا (KDA)


کاربران کادنا از مزایای زیادی برخوردار می شوند. این پلتفرم یک داشبورد و زبان برنامه نویسی با کاربرد آسان برای کمک به ساده سازی ایجاد و ادغام Dapp ارائه می دهد. این سیستم رایج ترین فعالیت های کاربر را به عنوان بخشی از این استراتژی، ساده می کند. برای استفاده از خدمات اصلی کادنا به تجربه فنی قبلی نیاز ندارید.

Kadena-KDA-Benefits
مزایا کادنا (KDA)

تراکنش های بدون کارمزد

کادنا تراکنشات بدون کارمزد را برای بازار فراهم می کند. این رویکرد به محبوبیت پروتکل کمک زیادی کرده است. مخصوصا در میان رقبایی که کارمزد های سرسام آوری دارند. حذف این هزینه ها به ارائه خدمات بهتر با برنامه های قوی تر به مشتریان، کمک می کند.


شاردینگ

کادنا از نوعی معماری شارد استفاده می کند، تا ظرفیت ذخیره سازی تقریباً نامحدودی را برای توسعه دهندگان فراهم کند. شاردینگ (Sharding) یک روش ذخیره‌سازی است که داده‌ها را به اندازه‌های کوچک‌تر و قابل مدیریت‌تر تجزیه می‌کند و آن‌ها را در مکان‌های مختلف ذخیره می‌کند. از مزایای یک شبکه شارد می توان به قابلیت گسترش، ذخیره سازی و ارتقاء تقریبا نامحدود اشاره کرد. کادنا اخیراً نشان داد که یکی از سریع‌ترین بلاک چین‌های لایه 1 اثبات کار (PoW) در بازار است.

sharded network
شاردد نتورک

پشتیبانی از NFT

کادنا از ساخت و تجارت NFT ها (توکن های غیر قابل تعویض) پشتیبانی می کند. این دارایی های دیجیتال منحصر به فرد می تواند تقریباً نشان دهنده هر آیتمی باشند. به همین دلیل، بازار NFT مورد استقبال قابل توجهی قرار گرفته است. توکن های غیر قابل تعویض در بخش های بازی، هنر و سرمایه گذاری در حال استفاده هستند. کادنا در مقایسه با پیشینیان خود، جایگزینی مقیاس‌پذیر برای بازار NFT فراهم می‌کند.


انعطاف پذیری بیشتر


ویژگی های کادنا آن را قادر به ارائه کارهایی می کند که سایر بلاک‌چین‌ها قادر به ارائه آن نیستند. به عنوان مثال، شبکه می تواند بین نام حساب ها و کلیدها تفاوت قائل شود. در بیشتر بلاک چین ها، کلید عمومی شما نام حساب شما است. با این حال، در موقعیت های بزرگ و شرکتی، استفاده از کیف پول های چند-امضایی (multi-sig) این استراتژی را پیچیده می کند. کادنا نام حساب‌ها را از کلیدها جدا می‌کند که به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا استفاده از رمزارز شان را بهتر مدیریت کنند.


نحوه کار کادنا (KDA)


عملکرد و مقیاس پذیری بالای کادنا به دلیل معماری بلاک چین بافته شده آن است. مفهوم پشت این ساختار این است که اگر یک بلاک چین بتواند X مقدار تراکنش را انجام دهد، دو زنجیره می توانند دو برابر انجام دهند. چیزی که کادنا را منحصر به فرد می کند این است که توسعه دهندگان متوجه شدند که چگونه بلوک ها و هش ها را بین زنجیره ها در هم ببافند، تا یک شبکه چند زنجیره ای منفرد ایجاد کنند.

در این استراتژی، هر بلوک شامل هش بلاک قبلی در همان زنجیره و هش بلاک قبلی در زنجیره دیگر است. قابل ذکر است، این سبک از شبکه، ساختار درخت مرکل مورد نیاز برای انجام اثبات SPV بین زنجیره ای و غیره را فراهم می کند. به این ترتیب، کادنا از عملکرد بالا و همچنین توانایی افزایش مقیاس برای برآورده کردن خواسته ها برخوردار است.


چین وب (Chainweb)

پروتکل چین وب (Chainweb) پایه و اساس لایه-1 شبکه است. این بلاک چین عمومی یک مکانیسم موازی اجماع اثبات کار را برای ایجاد امنیتی در سطح بیت کوین به کار گرفته است اما با توان عملیاتی و انجام تراکنشات خیلی بیشتر. بخشی از موفقیت شبکه را می توان به استفاده از زبان قرارداد هوشمند پکت نسبت داد.

chainweb protocol
chainweb protocol

زبان قرارداد هوشمند پکت (Pact)

زبان قرارداد هوشمند پکت برای پاسخگویی به نیازهای جامعه بلاک چین سفارشی ساخته شده است. این زبان برنامه نویسی نسل بعد، هم برای انسان قابل خواندن است و هم از امنیت بالایی برخوردار است. همچنین ویژگی‌های کاهش خطا وجود دارد که به شما کمک می‌کند مطمئن شوید که قراردادهای هوشمند و Dapps شما ایمن ساخته شده‌اند.

pact smart contract language
زبان قرارداد هوشمند پکت (Pact)

ابزارهای توسعه دهنده (Developer Tools)

بخش ابزارهای توسعه دهنده (Developer Tools) جایی است که کاربران می توانند هر آنچه را که برای ساخت Dapp قوی نیاز دارند پیدا کنند. کاربران می‌توانند منابع مفیدی مانند نمونه‌های کد و ماژول‌هایی را که برنامه‌نویسی Dapp و قرارداد هوشمند را ساده می‌کنند، بیابند. هرکسی می‌تواند یاد بگیرد که چگونه از معماری خدمات شبکه برای ایجاد سیستم‌های مفیدتر و همه‌جانبه‌تر و بهبود تجربه کاربر استفاده کند.


توکن شبکه – KDA

توکن اصلی که در شبکه استفاده می شود، KDA است. از این کوین انعطاف پذیر می توان برای ارسال ارزش و دارایی در سطح بین المللی استفاده کرد. همچنین نحوه تعامل کاربران با یکدیگر و خدمات پلتفرم از طریق KDA است. به عنوان مثال، توسعه دهندگان از KDA برای پرداخت هزینه اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می کنند. کاربران می توانند با استفاده از صرافی کوین مترو، KDA را استیک و پاداش‌ دریافت کنند. برای واجد شرایط بودن برای این سرویس، باید حداقل 1000 KDA را استیک کنید.

 KDA-Staking-Rates-CoinMetro
پاداش سالیانه KDA در کوین مترو

کیف پول چین ویور (Chainweaver)

توسعه دهندگان کانسپت کادنا کیف پول جدیدی به نام چین ویور (Chainweaver) را به بازار معرفی کردند. این کیف پول که گزینه مناسب برای توسعه‌دهندگان است، دسترسی مستقیم به عملکردهای مهم مانند توانایی نظارت و مدیریت دارایی‌های شما را فراهم می‌کند. این کیف پول همچنین به کاربران امکان دسترسی مستقیم به محیط برنامه نویسی کادنا را می دهد.


کادنا – خدمات و امنیت بلاک چین شرکتی


کادنا ترکیبی از خدمات و امنیت در سطح سازمانی را ارائه می دهد که به نوآوری و پذیرش بلاک چین کمک می کند. این پروتکل ترکیبی از ویژگی های پیشرفته و پروتکل های اختصاصی را برای ایجاد یک راه منحصر به فرد و موثر برای کاهش ازدحام شبکه و نگرانی های مقیاس پذیری به کار می گیرد. به این دلایل و بسیاری موارد دیگر، به نظر می رسد که کادنا در بازار موقعیت خوبی دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا