آموزشاکو سیستم هاپولکاداتروش های کسب درآمدمقالات

آشنایی با حراجی های پاراچین های پولکادات و کوزاما

پولکادات یکی از پیچیده ترین پروژه های دنیای کریپتو هست و برای کشف مسائل آن باید همیشه زمان زیادی را برای چرایی انجام آن توسط تیم قدرتمند توسعه دهنده آن بگذارید .شبکه های کوزاما ( Kusama ) و پولکادات به نوعی خواهر یکدیگر هستند و به نوعی می توان گفت کوزاما شبکه تست اکوسیستم پولکادات می باشد . پروژه‌هایی که مایل هستند به عنوان پاراچین به پولکادات یا کوزاما متصل شوند، لازم است که در یک فرآیند حراج پاراچین برنده شوند. تا انتهای مقاله با ما باشید تا نحوه انجام این فرایند را توضیح دهیم.

پاراچین‌‌ها، بلاکچین‌های چند لایه‌ای هستند که به شکل موازی در پولکادات و اکوسیستم کوزاما (Kusama Ecoysystem) فعالیت می‌کنند. پاراچین‌های روی پولکادات و کوزاما، به درگاه پاراچین روی ریلی‌چین (Relay Chain) متصل می‌شوند که درواقع بلاکچینی است که قلب شبکه را شکل می‌دهد و فعالیت هر پاراچین را تامین و هماهنگ می‌کند. هر پاراچین بسته به کاربردش طراحی می‎شود؛ برای مثال یک پاراچین ممکن است برای گیمینگ، دیگری برای معاملات هوشمند و یا هر مصرف بلاکچینی دیگر طراحی شود.

polkadot ecosystem

نرم‌افزارهای غیرمتمرکز (DApps) قابلیت نصب شدن بر پاراچین‌ها را دارند و برخی پاراچین‌ها به نوعی طراحی شده‌اند که میزبان مجموعه خاصی از DAppها و خدمات باشند. این سیستم امکان برقراری ارتباط بین پاراچین‌ها را، نه فقط به شکل ارسال توکن بلکه ارسال امن هر نوع داده‌ای، فراهم می‌کند. پولکادات همچنین با بهره‌گیری از شبکه پل (Bridges Network) امکان برقراری ارتباط با شبکه‌های خارجی همچون بیتکوین و اتریوم را فراهم می‌کند.

کوزاماپولکادات
مزایامزایا
موانع کم برای ورود و استفاده از پاراچینپایداری بالا
الزامات وثیقه پایین تر برای اعتبارسنج ها و پاراچین هاامنیت بالا
مجازات برای اعتبار سنجی جعلی پایین تر استآپگرید های محافظه کارانه تر
تکرار سریعپاداش های اعتبارسنجی بالاتر
آخرین فن آوری قوانین حکمرانی محافظه کارانه تر
موارد استفادهموارد استفاده
شبکه استارت آپ در استیج اولیهاپلیکیشن های شرکتی(سازمانی) و B2B
آزمایش ایده های جدیداپلیکیشن های مالی
اپلیکیشن هایی که هنوز نیازی به امنیت و استحکام بانکی ندارند.اپلیکیشن های کاربردی با ارزش بالا که به امنیت، ثبات و استحکام قوی نیاز دارند
محیط پیش تولید برای پولکاداتمسیر ارتقاء برای اپلیکیشن هایی که در استیج اولیه خود قرار دارند.

همیشه پای اتریوم در میان است !


در بلاک چین اتریوم هم به نحوی ما با حراج سروکار داریم با این مشخصات که :

  • پروژه های لایه 2 برای در اختیار گرفتن هر بلوک رقابت می کنند.
  • هر کس پول بیشتری پیشنهاد دهد برنده می شود.
  • بازنده ها باید دوباره در بلوک بعدی رقابت کنند (تا زمانی که کارمزدهای بالاتر را پرداخت کنند و برنده شوند).

اما در بلاک چین پولکادات برای حل آن مشکلات راه حل های در نظر گرفته شد :

  • پروژه‌های لایه 1 در حراجی پاراچین رقابت می‌کنند.
  • برنده حراجی یک فضای رزرو شده در تمام بلوک های بعدی (حداکثر 2 سال) در اختیار خواهد داشت.
  • برندگان حراجی نیازی به رقابت در هزینه‌ها در هر بلوک، مانند پروژه‌های موجود در اتریوم ندارند.

برای درک بهتر موضوع تصویر زیر را مشاهده کنید


رهن درگاه پاراچین


برای عضویت در اکوسیستم پولکادات به عنوان پاراچین لازم است که ابتدا یک درگاه در ریلی‌چین رهن شود. این کار با وثیقه گذاری یا همان قفل کردن توکن مخصوص (DOT برای پولکادات و KSM برای کوزاما) در طول زمان اجاره درگاه انجام می‌گیرد. پس از آنکه مدت زمان اجاره به پایان می‌رسد، کل مقدار توکن‌هایی که برای رهن قفل شده‌اند به پروژه بازگردانده می‌شوند. درواقع هیچ خرج اضافی از طرف پاراچین برای اتصال به پولکادات صرف نمی‌شود. صرفا هزینه‌ای که برای رهن توکن‌ها صرف شده است در طول مدت زمان رهن قفل شده و در دسترس نیست. مدت زمان رهن در کوزاما حداکثر حدود 11 ماه ( 48 هفته ) و در پولکادات حداکثر 24 ماه است.

پس باید به این نکته توجه داشت که در صورت شرکت در حراجی پاراچین های پولکادات نمی توان تا 2 سال به کوین های دات خود دسترسی داشت

هر شبکه قادر به پشتیبانی از حدود 100 درگاه پاراچین است. هر درگاه مدتی پیش از انقضای زمان رهن به حراج می‌رود. تیم صاحب پاراچین در صورت تمایل به تمدید قرارداد، می‌تواند در حراجی درگاه خود یا درگاه دیگری که قراردادش رو به اتمام است، شرکت کنند.


هزینه رهن درگاه پاراچین


از جاییکه هزینه‌ای که تیم‌ها در حراجی پیشنهاد می‌دهند بستگی به عرضه و تقاضا دارد، مقدار پیش‌فرضی برای رهن نمی‌توان ارائه کرد. اگر مقدار پیشنهاد شده در حراج برنده شود ، توکن‌ها در مدت زمان اجاره نزد شبکه امانت می‌ماند و خرج نمی‌شود. این مقدار پس از اتمام قرارداد آزاد می‌شود.

مقداری هزینه جانبی ناچیز نیز وجود دارد اما در کل برای کاربردهای پرترافیک، از آنجایی که امنیت کلی هم توسط پولکادات تامین می‌شود‍ و هزینه جداگانه‌ای نمی‌طلبد، استفاده از شیوه پاراچین به مراتب از ایجاد معاملات هوشمند یا طراحی یک بلاکچین منفرد به‌صرفه‌تر است.


وام جمعی ( Crowd Loan )


مشکلات ICO ها

بگذارید در ابتدا توضیح دهیم چرا تیم پولکادات به سراغ وام جمعی رفت در صورتی که می شد از روش عرضه اولیه یا همان Initial Coin Offering استفاده کرد . ICO که نوعی از روش های تامین مالی است در واقع نوعی Crowd Funding یا تامین مالی جمعی است . تامین مالی جمعی زمانی اتفاق می افتد که بسیاری از افراد (“Crowd”) برای تامین مالی (“funding”) یک کسب و کار/پروژه جدید پول جمع آوری می کنند.

در ICO های اتریوم یا همان عرضه های اولیه ، بسیاری از افراد اترهای خود را برای تیمی که در حال کار روی پروژه هستند، ارسال می کنند و تیم توسعه دهنده از همین سرمایه جمع شده در عرضه اولیه برای توسعه کار خود بهره می برد .به عنوان مثال، پولکادوت در ابتدای کار خود 140 میلیون دلار از همین طریق جمع آوری و از این پول برای ساخت بلاک چین پولکادوت استفاده کرد.

اما همه پروژه های ICO به این خوبی ختم نشدند.می توان نمونه های بسیاری را مثال زد که یک کلاه برداری تمام عیار بودند و پس از عرضه اولیه هیچ گونه محصولی عرضه نشد و سرمایه گذاران تمام سرمایه خود را از دست دادند.

نام پروژه کلاهبرداریمبلغی که در عرضه اولیه جمع شد
(بر حسب دلار)
Pincoin and iFan660,000,000
Plexcoin15,000,000
Bitcard5,000,000
Opair and Ebitz2,900,000
Benebit2,700,000
Bitconnect700,000
Confido375,000
REcoin and DRC300,000
Ponzicoin250,000
Karbon200,000
بزرگترین کلاه برداری هایی که در عرضه اولیه ها اتفاق افتاده است

PLO در مقابل ICO ، وام جمعی راه حل جدید پولکادات

تیم توسعه دهنده پولکادات با اطلاع از این ایراد عرضه های اولیه نوعی از تامین مالی به نام Parachain Lease Offering یا PLO را معرفی کرد که مبتنی بر وام جمعی است . Crowdloan یا وام جمعی شباهت هایی به Crowdfunding یا تامین مالی جمعی دارد. تیم‌های پولکادات و کوزاما راه‌حلی به نام وام جمعی (Crowdloan) برای فراهم کردن هزینه توکن پیشنهادی در حراجی، تدارک دیده‌اند.با شرکت در طرح وام جمعی، شما کوین های دات خود را به تیم توسعه دهنده شرکت دهنده در حراج پاراچین می دهید و اجازه می دهید که با کوین های شما در حراجی شرکت کنند و در صورت برنده شدن به مدت حداکثر 2 سال این کوین ها قفل می شوند

نکته بسیار مهم که در اینجا وجود دارد این است که در Crowdloans یا وام جمعی افراد (“Crowd”) به تیم توسعه دهنده که در حال ساخت پروژه پاراچین هستند پول قرض (“Loan”) می دهید اما تیم توسعه دهنده مستقیما پول را دریافت نمی کند و بنابراین آن‌ها نمی‌توانند با DOT های شما فرار کنند و دست شما خالی بماند .

اگر پروژه در حراج پاراچین برنده نشود ظرف مدت چند روز شما می توانید کوین های خود را پس بگیرید و اگر پروژه برنده شود حداکثر ظرف 2 سال تمام کوین هایی که در اختیار تیم توسعه دهنده قرار داده اید به صاحب اصلی یعنی شما برگردانده می‌شود. بدین ترتیب شرکت در وام جمعی برخلاف شرکت در ICO ، به معنای خرج کردن توکن نیست بلکه توافق به استفاده نکردن از توکن‌ها در مدت زمان اجاره محسوب می‌شود و پس از اتمام مدت زمان رهن، همان مقدار توکن آزاد می‌شوند .

تفاوت 2 روش جمع آوری کمک های مالی در اتریوم و پولکادات
تفاوت 2 روش جمع آوری کمک های مالی در اتریوم و پولکادات

فرایند حراج پاراچین


حراج‌ شمعی چیست ؟

تا قرن 17 حراج های شمعی که بر پایه نوع انگلیسی بود یکی از معمول ترین انواع حراج در انگلیس بودند. در شیوه انگلیسی که غالبا برای فروش آثار هنری و عتیقه جات و دیگر کالاها به کار برده می شود مسئول حراج، کار را با یک قیمت پایه آغاز می کند و خریداران نسبت به این قیمت اظهار تمایل می کند، مسئول حراج، منتظر پیشنهاد قیمت بالاتر از طرف خریداران می شود ، این روند ادامه پیدا می کند تا جایی که دیگر هیچ کس تمایلی به بالا بردن قیمت پیشنهادی نداشته باشد. اینجا است که حراج به پایان رسیده و فردی که بالاترین قیمت را پیشنهاد کرده است، آن کالا را تصاحب می کند

یک مشکل بزرگ در حین حراجی های انگلیسی پیش می آمد . برخی از شرکت کنندگان تا لحظه آخر هیچ گونه قیمتی را ارائه نمی کردند و در حالی که حراج پایان یافته تلقی می شد به صورت غیر منتظره قیمتی بالاتر را پیشنهاد می دادند . در اغلب مواقع این کار باعث نارضایتی عمومی شرکت کنندگان در حراجی میشد و نوعی از فریب خوردن در ذهن شرکت کنندگان نقش می بست .

حراج کنندگان راهکار ساده ای را پیشنهاد کردند . روشن کردن یک شمع و محدود کردن زمان حراج به خاموش شدن شمع !! در واقع حراج فقط تا اتمام سوختن یک شمع ادامه می‌یافت . چون زمان خاموش شدن شمع قابل پیش بینی نبود شرکت کنندگان از همان ابتدا پیشنهادات واقع گرایانه تر و بهتری ارئه می کردند و به همین سادگی مشکل حل شد

Candle Auction – Old Bolingbroke with Hareby Parish Council
نمونه ای از حراج انگلیسی

حراج های پاراچین

هم‌اکنون حراج های پاراچین براساس قواعد جدید «حراج شمعی – انگلیسی» انجام می‌گیرد. در حراج‌های پولکادات و کوزاما مدت زمان محدودی را برای ارائه پیشنهاد به شرکت‌کنندگان وام جمعی می‌دهند. در لحظه اتمام حراجی، مقدار برنده توسط عملکردی تحت عنوان «تابع رندم قابل تایید» (VRF) تعیین می‌شود. بالاترین مقداری که در آن لحظه توسط VRF انتخاب می‌شود، برنده حراجی است. این روش به خاطر عدالت و دقت آن در کشف قیمت واقعی انتخاب شده است چراکه امکان انجام استراتژی انتظار تا آخرین لحظه برای ارائه پیشنهاد را که منجر به خرید زیر قیمت واقعی می‌شد را از شرکت‌کنندگان می‌گیرید.

برای فهم بهتر فرآیند حراجی به شکل زیر نگاه کنید که اولین حراجی اکوسیستم پولکادات است . در این شکل حراجی در تاریخ 18 نوامبر پایان پذیرفت و در روز آخر پروژه MoonBeam تعداد دات های بیشتری را قفل کرده بود . ولی تابع VRF که در آخرین لحظه حراجی اجرا می گردد زمان خاموش شدن شمع یا همان انتخاب برنده را 3 روز قبل از تاریخ 18 نوامبر یعنی 15 نوامبر انتخاب کرد و به طرز جالبی پروژه آکالا برنده این مزایده شد .

روند اضافه شدن دات در مسیر انجام حراجی شماره 1 پولکادات

قبل از شرکت در حراجی، تیم توسعه دهنده مدت زمان رهن مطلوبشان را تعیین می‌کنند. این مدت زمان مشخص می‌کند که پاراچین تا چه زمانی به شکل پیوسته به شبکه پولکادات متصل خواهد ماند و در صورت تمایل، چه زمانی لازم است که مجددا در حراجی شرکت کنند. همچنین این مدت زمانی است که توکن‌ها در اختیار شبکه به شکل رهن باقی می‌مانند. هر حراجی برای پاراچین مشخصی انجام می‌گیرد و در هر لحظه فقط یک حراجی انجام می‌شود.

محل انجام حراجی

پیاده سازی پاراچین آخرین مرحله از مراحل راه‌اندازی پولکادات محسوب می‌شود. به عنوان بخشی از فرایند پیاده شدن، پاراچین‌ها و حراجی ابتدا در شبکه کوزاما، شبکه خواهر پولکادات انجام می‌شوند. کوزاما یک شبکه در حال استفاده است که تقریبا با همان کدهای استفاده شده در پولکادات راه‌اندازی شده است. کوزاما محیطی تجربی برای تیم‌هایی فراهم می‌کند که به دنبال اقدامات خلاقانه و سریع هستند. کوزاما همچنین محیطی آزمایشی برای پروژه‌ها پیش از پیاده شدن در پولکادات فراهم می‌کند.


راه های شرکت در وام های جمعی هر پاراچین


برای مشارکت در فرآیند وام های جمعی سه روش وجود دارد که در ادامه مزایا و معایب آن ها را با هم بررسی می کنیم

1- از طریق صرافی ها

این راه یکی از ساده ترین راه ها برای شرکت در Crowdloans است. اگر در Binance، Kraken یا KuCoin حساب دارید، می توانید از آن برای شرکت در Crowdloans استفاده کنید. . Kraken و KuCoin این ویژگی را برای Kusama قبلا ارائه کرده اند و خبر خوب اینکه بایننس اعلام کرده که در حال پیاده سازی روشی برای شرکت در Crowdloans است.

مزایامعایب
ساده ترین روشهیچ کاری در صرافی مجانی نیست ، منتظر باشید تا از شما پول بگیرند
احتمال شرکت در بهترین پروژه هایی که توسط کارشناسان صرافی مورد بررسی قرار گرفته استاحتمالا تمام جایزه های تیم توسعه دهنده مثل NFT ها و دیگر پاداش ها را دریافت نمی کنید
احتمالا تا حداکثر زمان رهن پاراچین و به مدت 2 سال کوین شما را قفل می کنند و اختیار توکن های شما در دست صرافی است

2- از طریق سایت تیم توسعه دهنده

بهترین پروژه های پاراچین دارای وب سایت اختصاصی خود هستند (به عنوان مثال Acala و Moonbeam). هنگامی که زمان حراج پاراچین فرا می رسد، آنها یک صفحه وب اختصاصی Crowdloan را ارائه می دهند و از مشارکت کنندگان تقاضای شرکت می کنند

معمولا در وبسایت پروژه ها می‌توانید پاداش‌های خود را شبیه‌سازی کنید و با استفاده از افزونه Polkadot.js که روی مرورگر شما نصب می شود کیف پول خود را به Crowdloan پروژه متصل کنید. حسن این کار این است که شما مالک توکن های خود خواهید بود (DOT قفل شده + پاداش) زیرا به جای صرافی از یک حساب در بلاک چین استفاده می کنید. همچنین این وبسایت ها راه های دیگری برای کسب سود بیشتر مثل ریفرال کد را به شما آموزش می دهند تا خیالتان از سود کردن برای همیشه راحت باشد

مزایامعایب
هنوز هم روشی ساده به شمار می آیدخطر کلاهبرداری در این روش زیاد است زیرا تیم توسعه دهنده می تواند دسترسی های بیشتری در زمان امضای Crowdloan از شما بخواهد
شما مالک کوین های کیف پول خود هستید (DOT قفل شده + پاداش) و هیچ کسی نمی تواند به بهانه تحریم یا … کوین های شما را مالک شود
بهترین پاداش ها و جایزه ها را به صورت مستقیم از تیم توسعه دهنده دریافت می کنید

3- از طریق خود بلاک چین

احتمالا سخت ترین روش برای شرکت در Crowdloan همین گزینه باشد ولی بالاخره هر سختی ارزشش را دارد . با حذف تمام واسطه ها امنیت کامل دارایی های خود را می توان در این روش تضمین کرد

مزایامعایب
بسیار امنروش سخت و پیچیده ای برای استفاده کاربران است
شما مالک کوین های کیف پول خود هستید (DOT قفل شده + پاداش) و هیچ کسی نمی تواند به بهانه تحریم یا … کوین های شما را مالک شودممکن است جایزه های تیم توسعه دهنده را از دست دهید و به صورت مستقیم باید در یک مرحله اضافی از تیم توسعه دهنده بخواهید که به شما پاداش شرکت Crowdloan در بدهند
نمی توانید از کدهای تخفیف برای جایزه های اضافی استفاده کنید
بهترین روش برای شرکت در وام های جمعی استفاده از وب سایت های پروژه ها می باشد زیرا شما مالک کوین های خود هستید و می توانید از جوایز و پاداش های تیم توسعه دهنده نیز استفاده کنید . 2 سال هم لازم نیست کوین های شما قفل شوند . 2 سال در دنیای کریپتو ها یک عمر حساب میشود . ولی کماکان مشکل سایت های جعلی و کلاهبرداری از شما پابرجاست

چگونه سایت های جعلی را شناسایی کنیم ؟


در ابتدا باید همیشه در ذهن خود به این نکته توجه داشته باشید که در دنیای کریپتو به هیچ کس کورکورانه اعتماد نکنید . فقط وقتی مطمئن شدید کوین های خود را انتقال دهید . پول که به همین راحتی به دست نیامده که به همین راحتی از دست بدهیم.

خب حالا برای شناسایی وب سایت های جعلی 2 کار باید انجام دهیم

  • اولین نکته ساده این است که فقط از سایت های بسیار معتبر مثل Coinmarketcap آدرس پروژه ها را پیدا کنید و به هیچ عنوان با جستجو در گوگل به دنبال سایت پروژه ها نگردید . این روزها اینترنت پر شده از سایت های جعلی با یک حرف کم و زیاد . برای ورود به قسمت پاراچین ها می توانید از اینجا وارد شوید
  • نکته بعدی این است که به صورت پله ای در وام جمعی شرکت کنید و با تمام سرمایه خود به یکبار وارد نشوید . سپس میزان مشارکت خود را در بلاک چین بررسی کنید اگر سایت جعلی نباشد شما می توانید از این آدرس مقدار مبلغ مشارکت (My contributions ) خود را در گوشه سمت راست بالا در ستون total raised / cap مشاهده کنید . در صورتی که اثری از نوشته My contributions نبود بدانید یه جای کار می لنگه

منبع
هولد پولکاداتکوین مارکت کپ

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا