آموزشترا (LUNA)

ارز ترا (لونا) چیست ؟

شبکه ترا (LUNA) یک زیرساخت مالی غیرمتمرکز و پروتکل بلاک چین است که برخی از خدمات منحصر به فرد را به بازار معرفی می کند. این شبکه با استفاده از توکن بومی خود به نام لونا ، انواع پروتکل استیبل کوین شامل میرور پروتکل و انکر پروتکل ، سیستم اوراکل و قراردادهای هوشمند نوع جدیدی از انواع خدمات مالی استیبیل کوین ها و دارایی های مصنوعی مانند سهام را برای کاربران به ارمغان می آورد.

این پروژه چندین گزینه استیبل کوین را معرفی میکند که تسویه آنی را ارائه می دهند. برای انجام این کار، ترا (Terra) به یک الگوریتم ثبات قیمت متکی است، که به طور فعال عرضه پولی یک دارایی را برای حفظ ارزش تغییر می دهد. به این ترتیب، ترا می تواند کارمزدهای کمتر، ثبات بیشتر، مبادلات بدون مرز و بدون دردسر و دارایی های مالی بسیار پاسخگو را در اختیار کاربران قرار دهد.

ترا

ساخت یک اکوسیستم شفاف در خط مقدم اهداف تیم توسعه ترا قرار داشت. این شبکه از ابتدا ساخته شد تا جایگزین زنجیره پرداخت پیچیده شود.هدف ترا کاهش یا حذف کامل نیاز به شبکه‌های کارت اعتباری، بانک‌ها و درگاه‌های پرداخت است، آن هم تنها با یک لایه بلاک چین.

راهکارهای شبکه ترا
راهکارهای شبکه ترا

ترا و لونا (Terra and Luna)


این پروتکل شامل دو توکن اصلی ترا (Terra) و لونا (Luna) است.

ترا :

 • استیبل کوین هایی که که قیمت ارزهای فیات را پیگیری می کنند.کاربران ترا جدید را با سوزاندن لونا تولید و یا به اصطلاح مینت می کنند. هر استیبل کوین به نام همتای فیات خود نامگذاری شده است. برای مثال، TerraSDR یا SDT، قیمت SDR صندوق بین المللی پول را دنبال می کند. در نهایت، این کوین‌ها شامل UST (برابر با ارزش دلار آمریکا)، KRT (برابر با ارزش وون کره جنوبی) و SDT (معادل با SDR صندوق بین المللی پول) هستند. که همگی در یک استخر قرار دارند.
Terra and Luna
ترا و لونا

لونا :

 • توکن بومی پروتکل ترا، که نوسانات قیمت ترا را جذب می کند. لونا در حاکمیت، استخراج و استیکینگ استفاده می شود. کاربران لونا را پیش اعتبارسنجان استیک می کنند و اینگونه در کارمزدهای بلاک شریک می شوند. هرچه بیشتر از ترا استفاده شود، ارزش لونا بیشتر است.

ترا چه مشکلاتی را حل می کند؟


ترا به دنبال کاهش بسیاری از مسائلی است که در حال حاضر برترین استیبل کوین های جهان با آن روبرو هستند.این شبکه می خواهد تمرکز در بازار را کاهش دهد. بر خلاف رقبا، پروتکل ترا در چندین بلاکچین عمل می کند. این شبکه همچنین به دنبال حذف محدودیت های فنی این دارایی ها از طریق زیرساخت های مالی باز خود است.

ترا (LUNA) مزایای زیادی را برای بازار به ارمغان می آورد. طبیعت غیر متمرکز و بدون مجوز، آن را برای اقتصاد دیجیتال ایده آل می کند. این شبکه پرداخت های قابل برنامه ریزی، تدارکات و زیرساختی که برای ساده سازی توسعه Dapp و stablecoin طراحی شده است.


قابلیت همکاری ترا با دیگر بلاک چین ها


این شبکه برای اجرا بر روی چندین بلاک چین که توسط Cosmos IBC به هم متصل شده اند، طراحی شده است. در حال حاضر، ترا روی اتریوم و سولانا در حال اجرا است.توسعه دهندگان برنامه دارند در آینده ترا را روی دیگر بلاک چین های تاپ بازار نیز اجراسازی کنند.


ترا قابل برنامه ریزی استترا برنامه ای متمرکز بر توسعه دارد. این شبکه به برنامه نویسان اجازه می دهد تا قراردادهای هوشمند را در Rust ،Go یا AssemblyScript بسازند. علاوه بر این، می‌توانید با استفاده از اوراکل‌های شبکه، قابلیت‌های بیشتری را به Dapp خود اضافه کنید. اوراکل ها حسگرهای خارج از زنجیره هستند که توانایی برقراری ارتباط داده ها به بلاک چین را دارند. اوراکل ها برای بسیاری از شبکه های بلاک چین حیاتی هستند.


طرز کار ترا


شبکه ترا سیستمی را تهیه کرده است که با استفاده از آن توانسته است استیبل کوین‌های مختلفی را عرضه کند. این کوین‌ها شامل UST (برابر با ارزش دلار آمریکا)، KRT (برابر با ارزش وون کره جنوبی) و SDT (معادل با SDR صندوق بین المللی پول) هستند.

این شبکه برای ثابت نگه داشتن قیمت استیبل کوین‌ها از الگوریتمی استفاده می‌کند که با توجه به نوسانات تقاضا برای استیبل کوین‌ها تنظیم می‌شود. برای مثال زمانیکه تقاضا برای UST افزایش می‌یابد تعداد تراکنش‌های آن بیشتر می‌شود و در نتیجه قیمت آن افزایش پیدا می‌کند. بنابراین برای ثابت ماندن قیمت باید عرضه آن بیشتر شود. به این فرآیند انبساط گفته می‌شود.

پروتکل برای عرضه UST به بازار باید آن را مینت کند. کوین‌های جدید ارزشی بیشتر از پشتوانه خود دارند. بنابراین برای عرضه آن ها به بازار، دارندگان لونا می‌توانند توکن‌های خود را بسوزانند و معادل آن UST جدید را با ارزش بالاتر به دست آورند. حال توکن لونا که ارزش خود را از دست داده است به سیستم تعلق دارد و کاربر سود حاصل از عرضه UST جدید را کسب می‌کند.

از طرف دیگر، کاهش تقاضا برای ترا باعث افت قیمت آن می‌شود. در این حالت برای باقی ماندن قیمت در محدوده قیمت پشتوانه استیبل کوین، عرضه UST کاهش می‌یابد. به این عمل انقباض گفته می‌شود. در این فرآیند هولدرهای UST کوین‌هایشان را با کوین LUNA عوض می‌کنند که موجب کم شدن تعداد UST می‌شود و در نتیجه قیمت آن به ۱ دلار برمی‌گردد. در طول زمان با گسترش کاربرد UST هولدرهای لونا پاداش خواهند گرفت.

روش ثابت ماندن قیمت استیبل کوین در شبکه ترا با استفاده از توکن لونا
روش ثابت ماندن قیمت استیبل کوین در شبکه ترا با استفاده از توکن لونا

توکن بومی ترا، لونا، قیمت استیبل کوین‌های پروتکل را با سوزاندن یا ضرب کردن برای تطبیق عرضه استیبل کوین‌های ترا با تقاضای آن‌ها تثبیت می‌کند: اساساً، این توکن به عنوان ابزاری در برابر نوسانات قیمت و تورم احتمالی عمل می‌کند.

یک مثال دیگر را باهم مرور کنیم:

همانطور که قبلا ذکر شد، استیبل کوین های ترا بر اساس چندین ارز فیات هستند. یکی از آن ها Terra Euro مرتبط با یورو، به اختصار EUT است. اکنون، بیایید EUT، استیبل کوین ترا با پشتیبانی یورو را در نظر بگیریم.

اگر قیمت یک EUT کمتر از 1 یورو باشد، دارندگان می توانند تصمیم بگیرند که یک EUT را به سیستم ارسال کنند و لونا به ارزش 1 یورو (که مینت شده است) دریافت کنند.

به همین ترتیب، اگر قیمت یک EUT به بیش از 1 یورو افزایش یابد، کاربران می توانند تصمیم بگیرند که لونا به ارزش 1 یورو را به سیستم ارسال کنند (برای سوزاندن) و یک EUT دریافت کنند.

از یک سو، این فرآیند به کاربران اجازه می دهد تا سودهای سریع کسب کنند. از سوی دیگر، به پروتکل راهی برای کنترل نوسانات قیمت می دهد.

برای درک بهتر روش کار شبکه ترا می توانید از اینجا در سایت یوتیوب فیلم کوتاهی را مشاهده کنید .


پروتکل میرور و انکر


پروتکل لنگر یا انکر (Anchor) – استیکینگ استیبل کوین

با استفاده از این پروتکل می توانید استیبل کوین های خود را استیک کنید ..در واقع مانند حساب های سپرده بانکی است که در ازای پول سپرده، سود به کاربر میدهند ولی پروتکل انکر ادعا دارد که سود سالانه ای که آن ها ارائه می دهند از بانک ها بسیار بیشتر است

.این پروتکل از سپرده گذاری و برداشت فوری پشتیبانی می کند حتی کاربران با این پروتکل می توانند وام هم دریافت کنند.انکر با استفاده از استیبل کوین UST به جای ارزهای فیات از پول شما در برابر تورم محافظت می‌کند.می توان گفت یکی از جذاب ترین پیشنهادهای استیک استیبل کوین را انکر ارائه می دهد

پروتکل آینه یا میرور (Mirror) – خرید و فروش دارایی مصنوعی مانند سهام

کاربران ترا می توانند به راحتی دارایی هایی مانند سهام -برای پیگیری قیمت منابع “دنیای واقعی” مانند سهام- با استفاده از این پروتکل ایجاد کنند. قراردادهای هوشمند میرور بر روی ترا ساخته می شوند و از UST، به عنوان وثیقه استفاده می کنند.

این دارایی های تازه ایجاد شده به عنوان “سینتتیک یا مصنوعی” شناخته می شوند. قابل ذکر است، برای مینت یک دارایی آینه یا میرور (mAsset)، شما باید بیش از 150٪ از ارزش دارایی جاری را به صورت استیبل کوین های ترا یا mAssets به عنوان وثیقه قفل کنید.

میرور پروتکل و انکر پروتکل
پروتکل لنگر و پروتکل آینه
میرور پروتکل و انکر پروتکل

در طول یک بازار صعودی، میرور به کاربران امکان خرید سهام را می دهد، در حالی که پروتکل انکر در صورتی که بازار نزولی است مورد استفاده قرار می گیرد

ترکیب میرور (Mirror) و انکر (Anchor) به کاربران ترا این امکان هیجان انگیز را می دهد که سود و زیان ناشی از تغییرات بازار را جبران کنند. همه اینها در راستای هدف ترا برای ایجاد ثبات و قابلیت استفاده برای کاربران (به ویژه کسانی که ممکن است در شرایط اقتصادی ناپایدار زندگی کنند) می باشد.


گسمشابه رویکرد اتریوم، ترا نیاز به استفاده از گس (GAS) برای اجرای قراردادهای هوشمند دارد. این استراتژی به حذف اسپم در بلاک چین کمک می کند و انگیزه ای برای ماینرها برای اجرای کارهای درون شبکه است.


اجماع در شبکه ترا


بلاک چین ترا یک بلاک چین اثبات سهام واگذار شده (DPoS) است که توسط Cosmos SDK (کازموس اس دی کی ) و توسط یک سیستم تأییدیه به نام اجماع Tendermint ایمن می شود.

روند زیر نحوه عملکرد اجماع Tendermint را توضیح می دهد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این اجماع، از اسناد رسمی آن دیدن کنید.

 • یک اعتبارسنج به نام پیشنهاد دهنده یا پروپوزر (proposer) برای ثبت یک بلاک جدید از تراکنش ها انتخاب می شود.
 • اعتبارسنجان در دو دور در مورد قبول یا رد بلاک پیشنهادی رأی می دهند. اگر یک بلاک تایید نشود ، یک پروپوزر جدید انتخاب شده و فرآیند دوباره از سر گرفته می شود.
 • در صورت پذیرش، بلاک امضا شده و به زنجیره اضافه می شود.
 • کارمزدهای تراکنش های بلاک، به عنوان پاداش‌های استیکینگ، بین اعتبارسنج ها و دلگیتورها (کسانی که نمایندگی توکن های خود را به اعتبارسنج ها داده اند) توزیع می شود. پروپوزرها برای مشارکت خود پاداش اضافی دریافت می کنند.

این فرآیند تکرار می شود و بلاک های جدیدی از تراکنش ها به زنجیره اضافه می شود. هر اعتبارسنج یک کپی از تمام تراکنش های انجام شده در شبکه دارد. که قبل از رأی گیری آن را با بلاک تراکنش های پیشنهادی مقایسه می کند. از آنجایی که چندین اعتبارسنجی مستقل در رای گیری اجماع انجام می شود، ثبت بلاک نادرست غیرممکن است. به این ترتیب، اعتبار سنج ها از یکپارچگی بلاک چین ترا محافظت می کنند. و اعتبار هر تراکنش را تضمین می کنند.


استیکینگ در شبکه ترا


شبکه اصلی ترا به نام Columbus-4 یک بلاک چین عمومی بر پایه اثبات سهام واگذار شده (DPoS) است. این به معنی این است که میزان تاثیر رای هر تایید کننده به حجم توکن لونا که به عنوان وثیقه استیک کرده است، بستگی دارد. این توکن‌ها می‌توانند مستقیما توسط اعتبارسنج ها استیک شده باشند. و یا هولدرهای لونا نمایندگی آن ها را به اعتبارسنج ها داده باشند (دلیگیت).

در مدل اجماع ترا، هولدرهای لونا مستقیما توکن‌های خود را استیک نمی‌کنند، بلکه به جای آن نمایندگی توکن‌های خود را به اعتبارسنج ها می‌دهند. بنابراین هولدرهایی که می‌خواهند از پاداش استیکینگ استفاده کنند اما قصد ندارند یک نود کامل را اجرا کنند می‌توانند از این راه کسب درآمد کنند. این ها همان دلگیتور ها(Delegators) هستند که پیش تر اشاره کردیم.

تاثیر رای هر اعتبارسنج به میزان توکنی که استیک کرده باشد وابسته است. این توکن‌ها یا متعلق به خود اوست یا از طریق کسانی که توکن را هولد می کنند به او واگذار شده‌اند. بر اساس الگوریتم اجماعی که در پروتکل ترا به کار رفته است، ترا فقط به 130 اعتبارسنج برتر اجازه می دهد تا در اجماع شرکت کنند. بنابراین نقش اساسی و مهم دلگیتور ها این است که اعتبارسنج مناسب را تشخیص دهند و توکن خود را برای استیک کردن به او بسپارند.

انتخاب شدن به عنوان اعتبارسنج مسئولیت بزرگی در اکوسیستم ترا است. زیرا تنها 130 اعتبارسنج برتر قادر خواهند بود بلاک‌ها را امضا کنند. بنابراین امنیت و در دسترس بودن آن ها باید تایید شود تا توکن‌های استیک شده آنها مشمول جریمه نشود.

برای نمونه در تصویر زیر تعداد اعتبار سنج های هر بلاک چین را مشاهده می کنید . هر چه تعداد اعتبارسنجان بیشتر باشد شبکه غیر متمرکزتر محسوب می شود . به اختلاف بین اتریوم و ترا توجه کنید

مقایسه تعداد اعتبارسنج های شبکه های متفاوت
مقایسه تعداد اعتبارسنج های شبکه های متفاوت

پاداش‌های استیکینگ لونا


هدف اصلی ارز دیجیتال لونا این است که با استیک کردن آن و قفل کردن ارزش در اکوسیستم ترا، امنیت این شبکه فراهم آید.

با این حال کسانیکه که توکن لونا را برای مدت طولانی استیک می‌کنند در معرض خطر نوسانات این دارایی قرار می‌گیرند. به همین جهت پاداش‌های استیکینگ لونا مشوق اصلی برای هولدرهایی است که قصد دارند برای مدت طولانی این ارز را در پورتفولیو خود داشته باشند.

از آنجا که اعتبارسنج ها قدرت محاسباتی پروتکل ترا را تامین می‌کنند، ابتدا پاداش‌ها بین آن ها توزیع می‌شود بعد از آن هر دلگیتور (Delegator) سهم خود را دریافت می‌کند.

پاداش‌های استیکینگ به نسبت حجم لونای استیک شده مشخص می‌شود. و  این ساختار به گونه‌ای طراحی شده است که با افزایش تعداد تراکنش‌ها در شبکه، پاداش‌ها نیز افزایش پیدا کنند. بنابراین با رشد شبکه ترا در بلند مدت، سرمایه‌گذاری در این رمز ارز سودآور خواهد بود.

پاداش‌های استیکینگ از سه منبع تامین می‌شوند؛ گس، مالیات و پاداش استخر جامعه.

گس به کارمزدی گفته می‌شود که برای جلوگیری از تراکنش‌های اسپم پرداخت می‌شود. اعتبارسنج ها کمترین میزان گس را تعیین می‌کنند و تراکنش‌هایی را که میزان گس پرداختی را رعایت نکنند تایید نمی‌کنند. کارمزد محاسبه شده در پایان هر بلاک، بین اعتبارسنج ها به نسبت حجمی که برای استیک گذاشته‌اند توزیع می‌شود.

مالیات به عنوان یک کارمزد ثابت در پروتکل ترا محاسبه می‌شود. در هر تراکنش در این شبکه، مبلغی بین ۰.۱٪ تا ۱٪ از حجم تراکنش تا سقف یک TerraSDR به عنوان مالیات محاسبه می‌شود. این مبلغ توسط یکی از ارزهای شبکه ترا پرداخت می‌شود. و به نسبت حجم استیک شده بین اعتبارسنج ها توزیع می‌شود.

اعتبارسنج ها در اوراکل نرخ صرافی لونا مشارکت می‌کنند. و هر زمانی که در رای گیری‌ها رای دهند مشمول دریافت پاداش از استخر جامعه خواهند بود. استخر جامعه در این پروتکل به استخری گفته می‌شود که در فرآیند ثابت نگه داشتن قیمت استیبل کوین UST، از آن برای ذخیره لونا استفاده می‌شود.


انواع حالت های لونا


برای اینکه دلیگیتورها پاداش دریافت کنند لازم است که توکن لونا خود را به یک اعتبارسنج امانت دهند.(bond).

در فرآیند باندینگ یا امانت، توکن لونای یک دلیگیتور به مقدار استیک شده اعتبارسنج ها اضافه می‌شود و در نتیجه شانس او را در انتخاب شدن بالاتر می برد و می تواند در فرآیند اجماع از قدرت مشارکت بیشتر و در نتیجه پاداش بیشتری برخوردار شود.

توکن لونا در سه حالت وجود دارد :

 • فاز آزاد (Unbonded) : لونایی که آزاد است و می‌تواند بدون محدودیت در تراکنش‌ها جابجا شود. و به استیک هیچ اعتبارسنجی پیوند نخورده است.
 • پیوند خورده (Bonded) : زمانی که توکن لونا استیک شده باشد، یعنی به استیک یک اعتبارسنج پیوند خورده است.در این حالت اعتبارسنج تراکنش‌ها و دلیگیتوری که به آن متصل است، پاداش دریافت می‌کنند. در این حالت توکن لونا در اکوسیستم ترا قفل شده و نمی‌توان آن را آزادانه معامله کرد. هرچند، توکن bLuna که نشان دهنده لونا پیوندخورده است، می تواند آزادانه معامله شود یا به عنوان وثیقه در پروتکل های دیگر در شبکه ترا مانند انکر (Anchor) استفاده شود.
 • فاز آزادسازی (Unbonding) : توکن های لونایی که به استیک یک اعتبارسنج پیوند خورده بودند برای جداسازی، باید وارد فاز آزادسازی شوند. در این دوره دلگیتور ها پاداشی دریافت نمی کنند. تکمیل این فرآیند 21 روز طول می کشد. قابل ذکر است که این عملیات تا پایان یافتن دوره ۲۱ روزه آن، برگشت‌پذیر نخواهد بود.
سه فاز قابل تصور برای استیک لونا توکن لونا در شبکه ترا
فازهای لونا

حاکمیت در پروتکل ترا


حاکمیت به فرآیندی گفته می‌شود که در آن، اعضای شبکه ترا با به توافق رسیدن در مورد پیشنهادات مطرح شده، در اعمال تغییرات لازم در پروتکل دخیل می‌شوند.این به روز رسانی ها می تواند شامل تغییرات فنی، ارتقاء، تغییرات در ساختار هزینه و موارد دیگر باشد.

پیشنهادات مطرح شده همان ایده‌هاییست که در جامعه ترا مورد بحث قرار می‌گیرند. و هر شخصی می‌تواند آن ها را به فرمت لازم درآورده و با پرداخت یک مبلغ اولیه آن ها را برای کسب رای در شبکه وارد کند.


تاریخچه ترا (LUNA)


ترا (LUNA) برای اولین بار در ژانویه 2018 وارد بازار شد. بنیانگذاران شبکه، دنیل شین (Daniel Shin) و دو وان (Do Kwon) به دنبال ایجاد نوع جدیدی از “پول هوشمند” بودند که بتواند ماهیت انعطاف پذیر اقتصاد دیجیتال را منعکس کند. وان در حال حاضر به عنوان مدیر عامل Terraform Labs فعالیت می کند.

دوو وان از فعالان صنعت بلاکچین و مدیر عامل سابق استارت آپی به نام آنیفی بوده است. او در این استارت‌آپ چندین پروژه با محوریت شبکه‌های غیر متمرکز را اجرا کرده است.

در نقشه راه مربوط به سال ۲۰۲۰ این شبکه آمده است که هسته ترا در دو مرحله به‌روز رسانی خواهد شد. مرحله اول راه‌اندازی Columbus-4 است که در طول سال ۲۰۲۰ این مرحله به پایان رسید. گام بعدی راه‌اندازی Columbus-5 خواهد بود.

terras roadmap
نقشه راه ترا

تیم ترا قصد دارند استیبل کوین‌های این پلتفرم را در تمام بلاکچین‌ها موجود کنند. در حال حاضر این امکان در بلاکچین اتریوم و سولانا به اجرا در آمده است.


نحوه خرید لونا


 • بایننس Binance – بهترین برای استرالیا ، کانادا ، سنگاپور ، انگلستان و بیشتر جهان است. قابل ذکر است که احراز هویت در صرافی بایننس اجباری شده است. لینک ثبت نام
 • صرافی kucoin – این یکی از گزینه هایی است که برای ساکنان ایران قابل دسترس است. لینک ثبت نام
 • صرافی coinex – این صرافی نیز برای ایرانیان در دسترس است. هرچند توصیه براین است که کاربران ایرانی درباره این صرافی با احتیاط عمل کنند. مراقب باشید پولتان را در این صرافی نگه ندارید. یا توصیه می شود با آی پی غیر ایرانی از خدمات این صرافی استفاده کنید. لینک ثبت نام

نحوه ذخیره لونا


لجر نانو اس (Ledger Nano S) یا نسخه بالاتر، لجر نانو اکس ( Ledger Nano X ) هر دو از ذخیره سازی LUNA پشتیبانی می کنند , به شما امکان می دهند کوین های خود را مستقیماً از کیف پول سخت افزاری خود استیک کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا