آموزشبه زبان ساده

بیت کوین به زبان ساده

بیت کوین چیست ؟

به ساده ترین شکل ممکن باید گفت بیت کوین چیزی بیشتر از زنجیره ای از اعداد نیست . بیت کوین از حل توابع پیچیده ریاضی توسط دستگاه های مخصوص به دست می آید بدین صورت که این دستگاه ها ( که ما آن را ماینر می نامیم ) اعداد مختلفی را در یک تابع ریاضی به نام تابع هش امتحان می کنند تا جواب و خروجی این تابع را پیش بینی کنند

ماهیت این شبکه به گونه ای تعریف شده است که به اولین فردی که بتواند این جواب را پیدا کند جایزه ای تعلق می گیرد . به این جایزه بیت کوین می گویند .

سوال های اصلی….

  • آیا بیت کوین نامحدود است ؟ خیر ، مجموع بیت کوین های موجود و استخراج نشده به تعداد 21 میلیون است و طبق محاسبات تا سال 2140 تولید بیت کوین پایان می پذیرد !!!
  • ارزش بیت کوین را چه کسی مشخص می کند ؟ عرضه و تقاضای بازار
  • آیا بیت کوین ارزش ذاتی دارد ؟ بین علما اختلاف است . ارزش داتی یعنی یک کالا به خودی خود دارای بها باشد مثل طلا . بعضی ها می گویند چون بیت کوین زنجیره های از اعداد است هیچ گونه ارزش ذاتی ندارد . و گروهی دیگر اعتقاد دارند چون استخراج بیت کویت از سرمایه گذاری ماینر ها به دست می آید پس ارزش ذاتی دارد

بیت کوین چگونه کار می کند ؟

معاملات و استخراج بیت کوین از طریق یک شبکه گسترده نظیر به نظیر تنظیم می شود. بیت کوین از یک فهرست عمومی توزیع شده جهانی داده استفاده می کند که در یک شبکه غیر متمرکز نظیر به نظیر منتشر می شود. این شبکه از امضاهای دیجیتالی استفاده می کند و توسط پروتکل اثبات کار برای اطمینان از امنیت و قانونی بودن وجوه استفاده شده پشتیبانی می شود.

برای تضمین اینکه ارائه دهنده شخص ثالث نمی تواند بیت کوین کاربر را از طریق وی با صدور معاملات نادرست صادر کند، بیت کوین از رمزنگاری کلید عمومی استفاده می کند. این سیستمی از امضاهای دیجیتالی است که در آن هر شخص یک یا چند آدرس یا کیف پول دارد که هرکدام با یک جفت کلید عمومی و خصوصی در ارتباط هستند. یک کاربر می تواند با استفاده از کلید خصوصی خود معامله ای را امضا کند و بقیه افراد دیگر در شبکه می توانند با استفاده از کلید عمومی آن کاربر امضای خود را تأیید کنند.

منبع
ویرگول محمد برادران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا