آموزشاکو سیستم هابه زبان سادهپولکادات

پولکادات به زبان ساده

پولکادات ( DOT ) چیست؟

پولکادات بستری با ترکیب چندین بلاک چین است. که تعامل ‌پذیری را در سطحی که قبلاً تصور نمی شد ، امکان پذیر می کند. پولکادات به کاربران این امکان را می دهد تا چیزی بیش از توکن را از طریق بلاک چین ارسال کنند. پولکادات به این شبکه ها امکان ارسال داده های واقعی را می دهد.

پولکادات ( DOT ) چه مشکلاتی را حل می کند؟

پولکادات تلاش می کند تا یکی از مهمترین مشکلات موجود در بلاک چین ، یعنی تعامل ‌پذیری و ارتباط بین بلاک چین های مختلف از قبیل اتریوم ، بیت کوین و … را حل کند. .در حال حاضر بلاک چین ها مثل جزایر جداگانه ای از یکدیگر هستند و ارتباط بسیار کمی با یکدیگر دارند و از اطلاعات یکدیگر استفاده نمی کنند . پولکادات با ادغام انواع فن آوری های اختصاصی این نگرانی را برطرف می کند و حتی قادر است اطلاعات مختلف را از بلاک چین های خصوصی به بلاک چین های عمومی و بالعکس، انتقال دهد.

اجزای اصلی شبکه پولکادات

مزایای پولکادات ( DOT )

دلایل بی شماری برای وصل کردن بلاکچین های جداگانه به یکدیگر وجود دارد. برای مثال ، توانایی ارسال هر نوع داده از طریق هر نوع بلاکچین، انقلابی در این بخش ایجاد می کند. می توانید این داده ها را از طریق بلاک چین های عمومی ، با و بدون مجوز منتقل کرده و از بهترین ویژگی های هر شبکه استفاده کنید.

به این ترتیب ، پولکادات دوره جدیدی را در مقیاس پذیری ، تعامل ‌پذیری و امنیت معرفی می کند. معماری انعطاف پذیر و سازگار این شبکه ، توسعه فناوری از جمله قرارداد های هوشمند را آسان می کند. به این ترتیب ، توسعه دهندگان می توانند شروع به ساخت برنامه های نسل بعد کنند. برنامه هایی که داده های مجاز را از بلاک چین خصوصی دریافت می کنند و از آن ها در بلاک چین عمومی استفاده می کنند. از این نظر تحلیلگران پولکادات را رقیب اتریوم می دانند.

پولکادات ( DOT ) چگونه کار می کند

سیستم پولکادات به روشی منحصر به فرد، شبکه ای از بلاک چین های ناهمگن را – به نام پاراچین و پاراتردها – متحد می کند. این بلاک چین ها به ریلِی چین (relay chain)  پولکادات متصل می شوند. همچنین این زنجیره ها می توانند از طریق پل ها ( بریج ) به اکوسیستم های دیگر نیز متصل شوند که این طراحی انعطاف پذیری بیشتری به پولکادات می دهد.

فرض کنید یک نفر نسبت به ساخت یک ورزشگاه با قسمت های مختلف از قبیل زمین فوتبال ،سالن کشتی و بدنسازی و … اقدام کرده است. شما قصد خرید قسمتی از این استادیوم را دارید و صاحب این استادیوم قسمت های مختلف را به حراج گذاشته است هم اکنون شما با پیشنهاد بیشترین قیمت صاحب یک سالن یا زمین خود می شوید . اگر شما نیازی به خرید دایمی این زمین فوتبال نداشته باشید و بگویید من قصد اجاره ساعتی یا روزانه این زمین را دارم شما اکنون به اندازه مصرف خود (pay as you go ) پول پرداخت کرده اید. در این مثال استادیوم مانند یک ریلی چین است و بخش های مختلف آن اسلات هایی است که توسط شبکه به حراج گذاشته می شود . قسمتی که شما برای همیشه صاحب آن شده اید پاراچین است و قسمتی که اجاره می کنید نقش پاراترد ها را دارد.

اجزای اصلی شبکه پولکادات به ترتیب زیر هستد:

ریلی چین ( relay chain

هسته اصلی پولکادات ریلی چین (relay chain) است. این پروتکل مسئول امنیت مشترک شبکه ، اجماع و تعامل ‌پذیری بین زنجیره ای بلاک چین ها است. قابل ذکر است ، اجماع در مورد ریلی چین از طریق دو مکانیسم حاصل می شود. مکانیسم اول برای تولید بلاک و مکانیسم دوم به دستیابی به نتیجه نهایی کمک می کند.

پاراچین ( parachain )

پاراچین یک بلاک چین و شبکه مستقل است. این بلاک چین ها، توکن خود را دارند. پاراچین ها در طراحی مکانیسم های حاکم خود آزاد هستند . این ویژگی حداکثر آزادی را بدون تأثیر بر سایر پاراچین ها ،فراهم می کند.

پاراتردها ( Parathreads )

پاراتردها عملکردی مشابه پاراچین ها دارند اما با چند تغییر کوچک.پاراچین‌ها باید در حراجی‌ها رقابت کنند تا بتوانند بخشی از شبکه شوند ولی پاراترد تقریباً بلافاصله و فقط برای مدت کوتاهی قابل اجاره است . این شبکه ها بر اساس مدل Pay-as-you-go (پرداخت به اندازه مصرف)عمل می کنند. این مدل برای بلاک چین هایی که برای عملکرد صحیح به اتصال پیوسته به شبکه نیاز ندارند مقرون به صرفه تر است.

پل ها ( bridges )

ویژگی مهم دیگر، پل ها هستند. این پروتکل به پاراچین و پاراتردها امکان اتصال و ارتباط با شبکه های خارجی مانند بیت کوین را می دهد. پل ها تعامل ‌پذیری شبکه را گسترش می دهند.

ارتباظ و ساختار اجزای اصلی و بلاک چین های پولکادات

گرندپا ( GRANDPA )

گرندپا در مقایسه رمز ارز های نسل قبل مانند اتریوم فوق العاده مقیاس پذیر است. به عنوان مثال ، اتریوم می تواند حدود 12 دور در ثانیه را اداره کند. گرندپا چندین پله از اتریوم بالاتر است. این سیستم تأیید تقریباً فوری را فراهم می کند. به طور متوسط ، در شرایط عادی شبکه ، تراکنش ها زیر یک ثانیه انجام می شود. برای انجام این کار ، گرندپا چند نقش جدید به سیستم اجماع معرفی می کند.

امنیت شبکه پولکادات از طریق الگوریتم اجماع ترکیبی «گرندپا/بیب» (GRANDPA/BABE) تأمین می‌شود. این الگوریتم نوعی اجماع مبتنی بر اثبات سهام است که متناسب با پولکادات طراحی شده است. الگوریتم GRANDPA/BABE روشی ترکیبی است که از مزایای روش‌های اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) بهره‌مند بوده و از معایب آنها پرهیز می‌کند. به‌طور خلاصه روش اثبات کار، حداکثر امنیت را برای شبکه تأمین می‌کند اما مقیاس‌پذیر نیست؛ از سوی دیگر روش اثبات سهام، مقیاس‌پذیری شبکه را افزایش می‌دهد، اما تا حدودی از امنیت شبکه می‌کاهد. الگوریتم GRANDPA/BABE چیزی بین این دو روش است.

نودهای گزیننده (Nominators)

ممکن است افرادی مایل به مشارکت در امنیت ریلِی‌چین و کسب درآمد از شبکه پولکادات باشند، اما توانایی یا حوصله راه‌اندازی یک فول‌نود تمام‌وقت (سیستمی که همیشه روشن باشد) را نداشته باشند. این افراد می‌توانند یک نود گزیننده راه‌اندازی کنند تا با گزینش اعتبارسنج‌های قابل‌اعتماد، در امنیت شبکه سهیم شده و درآمد کسب کنند. هر گزیننده به نسبت مبلغی که در شبکه سهام‌گذاری کرده، حق رأی خواهد داشت. در صورتی که هریک از این اعتبارسنج‌ها رفتار خرابکارانه‌ای از خود نشان دهند، نود اعتبارسنج جریمه شده و نودهای گزیننده‌ای که او را انتخاب کرده‌اند نیز توکن‌های سهام‌گذاری خود را از دست خواهند داد.

نودهای اعتبارسنج (Validators)

اعتبارسنج‌ها مسئول حفظ امنیت ریلِی‌چین هستند. هریک از دارندگان توکن‌های دات، می‌توانند با سهام‌گذاری توکن‌های خود، تبدیل به یک نود اعتبارسنج شده و وظیفه ساخت بلاک‌های ریلِی‌چین را برعهده بگیرند. نودهای اعتبارسنج بلاک‌های پیشنهادی از سوی پاراچین‌ها را دریافت کرده و با اعتبارسنجی این بلاک‌ها، آنها را در ریلِی‌چین ثبت می‌کنند. این نودها در صورت عملکرد صحیح، پاداش ساخت بلاک (شامل کارمزد تراکنش‌ها) را دریافت خواهند کرد.

نودهای رابط (Collators)

نودهای رابط هر پاراچین تراکنش‌های کاربران پاراچین را جمع‌آوری و اجرا می‌کنند، سپس این تراکنش‌ها را در یک بلاک کاندید گردآوری کرده و آن را همراه با اثبات انتقال حالت، به نودهای اعتبارسنج مربوط به پاراچین خود ارائه می‌دهند. اختیارات نودهای رابط هر پاراچین، درست مشابه اختیاراتی است که در بلاک چین‌های مبتنی بر اثبات کار به ماینر‌ها داده می‌شود.

نودهای ناظر (Fishermen)

این شبکه همچنین از برخی پروتکل های نظارتی خاص معروف به ماهیگیر(فیشرمن) استفاده می کند. این گره ها شبکه را کنترل کرده و رفتار بد را به اعتبار سنج ها گزارش می دهند. قابل ذکر است ، نودهای رابط و هر نود کامل پاراچین می تواند نقش ناظر را در اکوسیستم پولکادات ایفا کنند.

از طريق
ارز دیجیتال
منبع
سکیورتیز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا