آموزشاکو سیستم هاوی چین

وی چین (VeChain) چیست؟ هرچه که درباره آن باید بدانید.

تصور کنید روزی فرا برسد که شرکت های دارویی بتوانند نظارت کامل روی توزیع داروی خود داشته باشند تا هیچ گونه تغییری روی دارو صورت نپذیرد و در طول مسیر از فرآیند حمل و نقل و توزیع دارو آگاه باشند . وی چین آمده تا این فرآیند را راحت کند .

وی چین (VeChain) بستری است که به دنبال ایجاد انگیزه در شبکه ای از رایانه ها برای کار با پلتفرمی است که به مشاغل اجازه می دهد برنامه های غیرمتمرکز (dapps) بسازند و اجرا کنند. هدف وی چین این است که با ارائه ابزارهای جدید برای انتقال کارآمد داده ها و مدیریت زنجیره تامین، همکاری دیجیتالی بهتری را بین مشاغل ایجاد کند و در اصل راه حلی است برای مدیریت زنجیره تامین. پروتکل VeChain با راه اندازی شبکه اصلی پروتکل در سال 2018 به وی چین ثور (VeChainThor) تغییر نام داد و دامنه خدمات برنامه های dapps را افزایش داد تا راه حل های عمومی تری را شامل شود.

وی چین برای اجرای عملیات روی بلاک چین خود دو رمزارز دارد. کوین VET، برای رای دادن به تغییرات پروتکل و کوین VTHOR، برای انجام تراکنش ها است.

vechain logo

شرکت هایی که شروع به استفاده از بلاک چین VeChain کرده اند عبارتند از:

BMW ، که از VeChain برای جلوگیری از تقلب کیلومتر شمار در فروش خودرو استفاده می کند.

LVMH (لویی ویتون) ، که از VeChain برای ردیابی کالاهای چرمی لوکس استفاده می کند.

Walmart ، که از VeChain برای ردیابی منشأ مواد غذایی استفاده می کند.


معرفی وی چین


وی چین ثور (VeChainThor) یک بلاک چین عمومی است که برای استفاده گسترده از فناوری بلاک چین توسط کاربران سازمانی در هر اندازه، طراحی شده است. وی چین ثور (VeChainThor) به عنوان پایه ای برای یک اکوسیستم بلاک چین سازمانی پایدار و مقیاس پذیر عمل می کند که توسط مدل های جدید حاکمیتی ، اقتصادی و پروتکل های منحصر به فرد پیشرفت داده شده پشتیبانی می شود.

اتریوم از سال 2014 نمایانگر پیشرفته ترین فناوری در بلاک چین است و علیرغم اینکه یک نقطه عطف مهم در فناوری است برای میزبانی برنامه های غیرمتمرکز تجاری بزرگ (dApps) نامناسب است.

 • در مرحله اول، اتریوم از همان ابتدا یک ساختار حاکمیتی موثر ایجاد نکرده است تا با چالش ها یا نوآوری های جدید سازگار شوند.
 • ثانیاً، اتریوم فاقد یک مدل اقتصادی مناسب است تا به شرکت ها اجازه دهد برنامه های کاربردی خود را با هزینه ای قابل کنترل و قابل پیش بینی اجرا کنند. با توجه به میزان بی ثباتی قیمت اتر، تقریباً غیرممکن است که شرکت ها بتوانند قیمت آینده اتر یا هزینه اجرای برنامه dApp بر اساس اتریوم را برای مدت زمان معینی پیش بینی کنند.

بلاک چین وی چین ثور (VeChainThor) برای مقابله با مشکلات فوق طراحی شده است.این بلاک چین از پایه ساخته و برنامه نویسی نشده بلکه روی برخی از اجزای اساسی اتریوم گسترش داده شده است. وی چین ثور راه حل های فنی نوآورانه ای را ارائه می دهد که از مدل های جدید حاکمیتی و اقتصادی استفاده می کند. این بلاک چین پذیرش گسترده تر بلاک چین و ایجاد اکوسیستم های تجاری جدید با کارایی و اعتماد بیشتر را پیش خواهد برد. وی چین ثور دارای ویژگی های فنی است که برای نیازهای واقعی شرکت ها، افراد و توسعه دهندگان طراحی شده است.

vechain ecosystem
اکوسیستم وی چین
اکوسیستم وی چین

ویژگی های متا-تراکنش

ویژگی های فرا تراکنش مختص به پروتکل اصلی بلاک چین وی چین توسعه این محصول را برای پذیرش سازمانی راحت تر می کند. این ویژگی ها عبارتند از :

 • پرداخت چند طرفه (multi-party payment)
  • MPP یک مدل پرداخت چندطرفه ( به عنوان مثال پرداخت هزینه پستی توسط خریدار یا فروشنده ثالث و یا تولید کننده محصول ) را در برنامه های غیر متمرکز بوجود می آورد
 • تراکنش چند کاره (multi-task transaction)
  • به اختصار MTT نامیده می شود و با فراهم کردن معاملات اتمی چند منظوره به توسعه دهندگان امکان می دهد پرداخت دسته ای را انجام دهند ، چندین فراخوان را به توابع مختلف قرارداد در یک تراکنش اضافه کرده و ترتیب آنها را تعیین کنند.
 • چرخه عمر تراکنش قابل کنترل (controllable transaction lifecycle)
  • با فیلدهای تراکنش BlockRef و انقضا (Expiration)، کاربران می توانند زمان پردازش یا انقضای معامله را در صورت عدم وجود در یک بلوک تنظیم کنند.
 • وابستگی تراکنش (transaction dependency)
  • وابستگی هایی تنظیم می شوند تا اطمینان حاصل شود که دستور اجرا نیازهای تجاری را برآورده می کند، تراکنش هایی که وابستگی دارند تا زمانی که وابستگی های تعریف شده انجام نشوند، پردازش نمی شوند

VeChain چگونه کار می کند؟


هدف وی چین این است که به هر شرکتی این امکان را بدهد که انواع جدیدی از dapps را راه اندازی کند. به منظور تسهیل ایجاد dapps، تیم وی چین یک کیت توسعه نرم افزار به نام VeChain ToolChain را ایجاد کرد.

اثبات اعتبار (Proof-of-Authority)

وی چین ثور برای تنظیم فرآیندی که در آن تراکنش های بین کاربران تأیید و به دفتر کل وی چین اضافه می شود، از مکانیسم اجماع اثبات اعتبار (PoA) استفاده می کند. کاربرانی که تراکنش ها را تأیید و به بلاک چین اضافه می کنند به عنوان Authority Masternodes یا مسترنودهای ثرادهایم (Thrudheim (Authority) Masternodes) شناخته می شوند. کاربران برای اینکه یکی از این نودها شوند، باید حداقل 25 میلیون VET داشته باشند و اطلاعات شناسایی خود را به بنیاد وی چین ارائه دهند. در حالی که استفاده از مکانیسم PoA به پردازش سریع حجم بزرگی از تراکنش ها کمک می کند اما نقطه ضعف رویکرد آن این است که برای بررسی و مجوز دادن به کاربرانی که می توانند در پردازش تراکنش ها شرکت کنند، به یک مرجع مرکزی متکی است. پس هدف تیم وی چین یک سیستم کاملاً غیرمتمرکز نیست.


تقسیم بندی نود های شبکه


مستر نودهای ثرادهایم

مستر نودهای ثرادهایم پاداشی مشابه نودهای اقتصادی، به همراه ۳۰درصد از همه توکن‌های VTHO که توسط تراکنش های بلاک چین استفاده شدند را دریافت می‌کنند. ۷۰% باقی‌مانده از توکن VTHO می‌سوزند. علاوه بر داده‌ های مربوط به سررسید و حداقل تقاضای VET، نودهای ثرادهایم باید مرحله KYC را رد کنند، هویت خود را علنی کنند و تقاضاهای دیگری که بنیاد وی چین تعیین کرده است را هم اجرا کنند. انجمن و بنیاد وی چین این اعتبار سنج‌ها را ابتدا بررسی و سپس انتخاب می‌کند.

نودهای اقتصادی

علاوه بر مسترنودهای ثرادهایم اکوسیستم وی چین به نودهای دیگری هم اتکا می کند. برای اینکه این اکوسیستم سرپا بماند چند نوع نود را بوجود آورده که همه نودها، VTHO را به‌عنوان یک پاداش برای حفظ این شبکه دریافت می‌کنند. این نودهای اقتصادی براساس سررسید و مقدار VETی که دارند تقسیم بندی می شوند:

نود قدرت

( Strength Node)

دوره سررسید ۱۰ روز

حداقل ۱ میلیون VET

نود آذرخش

(Thunder Node)

دوره سررسید ۲۰ روز

حداقل ۵ میلیون VET

مسترنود میولنیر

(Mjolnir Masternode)

دوره سررسید ۳۰ روز

حداقل ۱۵ میلیون VET

سه نوع نود اقتصادی ( نودهای قدرت، آذرخش و میولنیر) پاداش‌هایی از استخر VTHO بنیاد وی چین دریافت کرده و علاوه بر آن، پاداش معمولی برای نگهداری VET نیز به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

نودهای X

در ماه مارس سال ۲۰۱۸، تیم این پروژه اعلام کرد که برنامه نود X به وی چین اضافه شده است. در صورتی که تا ۲۰ مارس ۲۰۱۸ تعداد مشخصی از VET داشتید، به‌عنوان یک نود X طبقه‌بندی می‌شدید. شما به‌عنوان دارندهٔ یک نود X، علاوه بر دسترسی اولیه منحصربه‌فرد به ICO های وی چین، پاداش بیشتری از استخر پاداش دریافت می‌کنید. این برنامه برای پاداش دادن به پذیرندگان اولیه طراحی شده بود.

از مقدار VET مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک گره نترسید. شما همچنان بدون توجه به مقداری که در اختیار دارید پاداش روزانه THOR را دریافت خواهید کرد.

norse mythology used in vechain
در نام گذاری اجزای وی چین از شخصیت های باستانی اسکاندیناوی بهره گرفته شده است . میولنیر در در اساطیر اسکاندیناوی، چکش یا پتکی متعلق به ثور، ایزد نام‌دار آذرخش است و ثرادهایم طبق برخی از اشعار باستانی محل اقامت ثور است
در نام گذاری اجزای وی چین از شخصیت های باستانی اسکاندیناوی بهره گرفته شده است . میولنیر در در اساطیر اسکاندیناوی، چکش یا پتکی متعلق به ثور، ایزد نام‌دار آذرخش است و ثرادهایم طبق برخی از اشعار باستانی محل اقامت ثور است

مدل حاکمیتی (Governance Model)


توزیع توکن‌های VET اجماع را تعیین و مدل حاکمیت وی چین را هدایت می‌کند. دارندگان توکن‌های وی چین (بیش از 1میلیونVET) تاثیر مستقیمی در آیندهٔ این شبکه دارند. این سهامداران هیئت‌مدیره کمیته نظارت را با رأی انتخاب می کنند بدین ترتیب، این کمیته تصمیمات مربوط به تکنولوژی، نحوه عملکرد و موارد دیگر را اتخاذ می کنند.

تعادل بین تمرکززدایی و متمرکز بودن، کارآیی و شفافیت را تضمین می کند. کمیته منتخب جامعه، به عنوان نهاد حاکم بر اکوسیستم، تصمیم گیری ها را با حمایت مکانیسم حکمرانی زنجیره ای تسهیل می کند. رای گیری مبتنی بر نقش، عدم قطعیت در توسعه فنی و سازمانی این پلتفرم را کاهش می دهد. مکانیسم حکمرانی زنجیره ای که به سه مرحله تقسیم شده – پیشنهاد، تصویب و اجرا- برای حمایت از مدل حکمرانی طراحی شده است.

the chain of command in vechain
زنجیره فرمان وی چین

مدل اقتصادی

سیستم منحصر به فرد دو توکنه (VET+VTHO) به طور قابل توجهی هزینه استفاده از بلاک چین را از حدس و گمان بازار جدا می کند.هزینه ها با استفاده از منابع بلاک چین، و نظارت بر عرضه و تقاضای VTHO قابل پیش بینی تر است. علاوه بر این، مکانیسم حاکمیت این بنیاد هزینه را تثبیت می کند. سیستم دوتوکنی وی‌چین مشابه بلاک‌چین نئو (NEO) است. به عبارت دیگر، از یک توکن خاص (VTHO)  برای پرداخت هزینه تراکنش‌ها استفاده می‌کند. وی‌چین (VET) که یک نوع پول هوشمند است به عنوان توکن اولیه برای انتقال ارزش بین حساب‌ها در یک بلاک‌چین کار می‌کند. نقش و جایگاه یک کاربر روی این شبکه، به میزان توکن وی‌چین او بستگی دارد. این قابلیت نقش مهمی در آینده وی‌چین دارد.

مدل اقتصادی دوتوکنی

تیم وی‌چین ابتدا در سال 2017 رمزارز خود را با نام VEN در بستر بلاک‌چین اتریوم منتشر کرد. و یک میلیارد توکن را به قیمت 20 میلیون دلار فروخت. در ماه فوریه سال ۲۰۱۸، اسم شرکت وی چین به “وی چین تور” تغییر کرد. این توکن‌ها سپس وقتی بلاک چین “وی چین تور” راه‌اندازی شد، با توکن VET جایگزین شدند. هر توکن VEN معادل 100 توکن VET در نظر گرفته شد.

هم اکنون این پلتفرم جدید از دو توکن مختلف استفاده می‌کند:

توکن‌های وی چین (VET) و توکن‌های وی تور (VTHO).

dual token economy
مدل اقتصادی دوتوکنی

توکن‌های وی چین (VET)

قبل از اجرای شبکه اصلی وی چین، تنها توکن‌های این شبکه، VEN (توکن جایگزین ERC20) بودند. زمانی که این تیم از اتریوم به بلاک چین خود منتقل شد. آن ها توکن‌های VEN را با توکن‌های VET مبادله کردند.( ۱:۱۰۰ )

شرکت‌ها از توکن‌های VET به‌عنوان پول پرداختی هوشمند استفاده می‌کنند تا فعالیت‌های تجاری را در بلاک چین اجرا کنند. شرکت‌هایی که دارای توکن‌های VET بیشتری هستند اولویت بالاتری دارند و حق بیشتری در بلاک چین به آن‌ها داده می‌شود.

توکن‌های وی تور (VTHO)

به‌عنوان فردی که توکن VET دارد، شما توکن VTHO را دریافت می‌کند. و می‌توانید از آن برای انجام قراردادهای هوشمند و اجرای برنامه‌های کاربردی در بلاک چین استفاده کنید. این مکانیزم شبیه به روش ارز دیجیتالی نئو (NEO) است که به دارندگان خود، GAS ارائه می‌دهد.

نرخ تولید پایه VTHO هم اکنون برای دارندگان توکن VET عبارت است از:

هر روز ۰.۰۰۰۴۳۲ VTHO برای هر توکن VET

این عدد کمترین میزانی است که این نرخ خواهد داشت. بنیاد وی چین رأی گیری خواهد کرد تا این عدد را بر اساس استفاده از شبکه دوباره تنظیم کند.

لجستیک و زنجیره تأمین

وی چین علاوه بر جلوگیری از تقلب، سیستم‌های لجستیک را هم از طریق ردیابی ساده‌شده محصولات بهبود می‌بخشد. مدیریت کالا پیچیده است و اغلب شامل چندین سیستم جداگانه می‌شود که در کسب و کارهای مختلف متفاوت است. به همین دلیل، ردیابی محصولات در زنجیره تأمین می‌تواند دردسر زیادی به همراه داشته باشد. این موضوع زمانی بیشتر صحت دارد که داده‌ها باید به‌صورت دستی وارد شوند. و یا زمانی که داده‌ها بین فرآیندها تغییر می‌کنند.

با استفاده از وی چین، شما فقط تراشه هوشمند این کالا را اسکن می‌کنید. تا همه اطلاعات مربوط به آن را به‌دست بیاورید. با اسکن داده‌ها، امکان دستیابی به اطلاعات همواره در دسترس و گزارشی دقیق از هر کالا برای کسب و کارها فراهم می‌شود.

وی چین که با دستگاه‌های اینترنت اشیاء (IoT) ادغام می‌شود، به کنترل کیفیت نیز کمک می‌کند. این امر بیشتر در صنعت کشاورزی و صنعت غذایی که یک تغییر دمایی چند درجه‌ای می‌تواند کل یک مجموعه محصول را خراب کند مفید است.

supply chain management
زنجیره تأمین

اینترنت اشیاء (IoT)

وی‌چین در ادغام فناوری‌های IoT و DLT پیشگام است. به طور کلی، وی‌چین از ابتدا با در نظر گرفتن یکپارچه سازی اینترنت اشیا ساخته شد. اینترنت اشیاء به شبکه میلیاردها دستگاه هوشمند اشاره دارد که هم اکنون در سطح جهان استفاده می‌شوند. همه این دستگاه‌ها هوشمند هستند زیرا دارای نوعی سنسور و توانایی برقراری ارتباط آنلاین داده‌ها هستند. امروز، این دستگاه‌ها مجموعه‌ای باور نکردنی از تلویزیون‌ها تا زنگ درها گرفته تا تلفنی را که هم اکنون در دست دارید، در بر می‌گیرند.

ادغام فناوری اینترنت اشیا و بلاک‌چین کاملاً منطقی است. فناوری بلاک چین روشی مقرون به صرفه برای نظارت بر چنین حجم عظیمی از داده‌ها در زمان واقعی و از طریق اجماع فراهم می‌کند. در نتیجه، وی‌چین تنها پروژه بررسی ادغام هر دو فناوری نیست.

internet of things
اینترنت اشیا

نقش وی چین در تامین اعتماد در زنجیره تامین

وی‌چین یکی از اولین بلاک چین‌هایی است که به طور انحصاری برای تأمین نیاز مشتریان ساخته شده است. توسعه دهندگان این پروژه به دنبال بهبود زنجیره تأمین و مدیریت چرخه تولید محصول از طریق استفاده از فناوری دفترکل توزیع شده (DLT) هستند. از همه مهم‌تر، این پلتفرم قابلیت‌های جدیدی را به کاربران ارائه می‌دهد که آن را برای مشاغل متقاضی ارتقا پروتکل‌های زنجیره تامین و فرآیندهای تجاری ایده آل می‌سازد.وی چین برای رهگیری کالا از زمان تولید تا مصرف، ترکیبی از تکنولوژی بلاک چین و تراشه هوشمند ساخته‌ی خود را به‌کار می‌گیرد. این تراشه هوشمند می‌تواند در فناوری‌های مختلف اینترنت اشیا (IoT) مثل تراشه‌های NFC، ردیاب‌های RFID، یا کدهای QR اجرا شود.

اگرچه ممکن است در ظاهر یک تکنولوژی جالب‌توجه نباشد، اما نقش مهمی در تضمین کیفیت محصولات تمامی صنایع دارد.

در حالی که سیستم‌های موجود مقدار زیادی داده را جمع آوری می‌کنند، این داده‌ها به روشی بهینه منتقل نمی‌شوند. در اکثر موارد، تقسیم‌بندی شدید باعث می‌شود که کل زنجیره تأمین به منابع متمرکز داده اعتماد کنند. این عدم وحدت منجر به عدم شفافیت و تاخیر در انتقال اطلاعات می‌شود.وی‌چین امکان ردیابی حجم عظیمی از داده را به مشاغل ارائه می‌دهد. این شاخص‌ها می‌توانند مواردی مانند کیفیت، اصالت، دمای ذخیره‌سازی و وضعیت حمل و نقل را شامل شوند. به طور چشمگیری، وی‌چین همه این ویژگی‌ها را از طریق یک اکوسیستم تجاری بدون اعتماد و توزیع شده فراهم می‌کند.

vechain role in supplychain

بیاید بخش کالاهای لوکس را به‌عنوان یک نمونه بررسی کنیم.

صنعت کالاهای لوکس با اجناس تقلبی- بیش از ۴۵۰ میلیارد دلار ارزش دارد. به عنوان مثال هنگام خرید یک محصول مثل یک کیف پول لویی ویتون که در طول تولید و توزیع دست به دست می‌شود. باید از اصل بودن آن اطمینان کسب کنید؛ یعنی به اصل بودن کالایی که به دست شما می‌رسد اعتماد داشته باشید. وی چین با ادغام و نوآوری در فناوری های موجود این را ممکن می کند.

تاریخچه و تیم وی چین

وی چین در سال 2015 توسط سانی لو  (Sunny Lu)، مدیر ارشد اطلاعات شرکت لوئیز ویتون در چین (Louis Vitton) و جی ژانگ (Jay Zhang) مدیر ارشد مالی شرکت PwC چین ایجاد شد.سانی لوو مدیر ارشد اطلاعات (CIO) این تیم است. شغل اصلی لوو هدایت آی تی و پروژه‌های سیستم اطلاعاتی برای برندهای لوکس است. لو تخصص خود در صنعت کالاهای لوکس را با فناوری بلاک‌چین ترکیب کرد. تا یک نرم افزار اینترنت اشیا (IoT) برای مدیریت زنجیره تأمین بسازد. او همچنان از طریق یک نهاد غیرانتفاعی به نام بنیاد وی‌چین (VeChain Foundation) سمت مدیرعاملی وی چین را برعهده دارد. یکی دیگر از اعضای تیم مدیریت وی چین، جی ژانگ، مدیر ارشد مالی است. که ۱۷ سال در چارچوب اطمینان بخشی فناوری اطلاعات تجربه دارد. مشاور این تیم نیز بو شین (Bo Shen) نام دارد که مؤسس شرکت فنبوشی کپیتال است.

vechain team
تیم وی چین

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا