NFTتوکن غیر مثلی NFTمقالات

بورد ایپ یات کلاب چیست؟

به طور کلی دو نوع “nft”  وجود دارد: یگانه(1/1) و چندگانه(editions)

به nftهای مجزای هنری که فقط یک نسخه از آن چه به صورت فیزیکی یا دیجیتال وجود دارد یک به یک ”1/1“ میگویند و به nftهایی که دارای مجموعه ای شامل تعداد زیادی“nft” هستند “editions” می گویند مانند مجموعه “Bored Apes”  

برای درست کردن مجموعه های بزرگ از nftهای “editions” سازندگان معمولا از الگوریتم های کامپیوتری کمک گرفته و متغیرها و ویژگی های جدید را به صورت تصادفی به وجود می آورند که این کار از طریق تعریف یک قالب و سپس تلفیق ویژگی هایی که سازندگان تعریف کرده اند به واسطه الگوریتم کامپیوتری  صورت می پذیرد.این ویژگی های تعریف شده معمولا بر اساس کمیاب بودن طبقه بندی می شوند.همانطور که در بالا اشاره شد مجموعه “Bored Apes”از نوع editions” “است و دارای سه زیر مجموعه مختلف می باشد.

پیدایش “Bored Apes”

شرکت مادر “Bored Apes” توسط چهار فرد پایه گذاری شد که تا این لحظه نام کامل دو نفر از آن ها فاش شده ولی نام واقعی دو نفر دیگر همچنان نامعلوم است.

هنرمند اصلی پشت پروژه  Bored Ape Yacht Club خانومی با نام مستعار“All Seeing Seneca” بود که حالا مجموعه  “nft”های خود را منتشر کرده است او در مصاحبه ای گفته که از کمبود توجه و پاداشی که در ازای انجام این کار(خلق مجموعه اصلی “Bored Apes”) دریافت کرده است ناراضی است که همین باعث درگرفتن بحثی درجامعه “nft”مبنی بر حفظ شدن بسیاری از جنبه های منفی بازارهای سنتی هنری شده است که در آن ها مالکان کمپانی ها با استفاده غیر منصفانه از هنرمندان به سود می رسند.

مجموعه اصلی “Bored Ape Yacht Club”( “BAYC”) در تاریخ اول آوریل سال 2021 با قیمت پایه 0.8 اتریوم(معادل 190 دلار در زمان عرضه) عرضه شد.در تاریخ اول مِی با این وجود که این مجموعه هنوز تقاضای زیادی برای خرید نداشت یک معامله گر معروف در حوزه  “nft” تعداد زیادی از آن ها را خریداری کرده و بعد در مورد آن ها توییت کرد که همین توییت باعث تغییر همه چیز شد و کل مجموعه دوازده ساعت بعد به فروش رفت و در طی یک ماه قیمت این مجموعه به شدت افزایش یافت.

کاربرد

یکی از مهمترین عواملی که باعث شد اولین معامله گران مشهور دست به خرید از این مجموعه بزنند به گفته خودشان “utility” آنها بوده است که تیم توسعه دهنده مجموعه از ابتدا در این رابطه شفاف سازی کرده بود.

از جمله امتیازاتی که مجموعه “BAYC” به اعضای خود ارائه می دهد می توان به اجازه استفاده تجاری و تبلیغاتی از “nft” خریداری شده، اِیر دراپ مجموعه های جدید به دارندگان“BAYC”، حق رأی در نحوه تخصیص هزینه های مالی پروژه و موارد جدید دیگری که درحال اضافه شدن هستند اشاره کرد.

پیشرفت “BAYC”

در ماه مارس سال 2022 شرکت یوگا لبز (YugaLabs) به عنوان شرکت مادر“BAYC” اعلام کرد که دو مجموعه معروف “nft” دیگر را به نام های “CryptoPunks”و “Meebits”را خریداری کرده است.

به گفته یوگالبز هدف آنها این است که یک “جامعه سازندگان” تشکیل بدهد که کارهای اقتباسی،حول این دو مجموعه بوجود آورند همانطور که با مجموعه خودشان یعنی “BAYC” این کار را انجام داده اند. در نتیجه  کسانی که مالک “nft” از دو مجموعه “CryptoPunks” و “Meebits” هستند نیز می توانند آثار هنری و محصولات تجاری بر اساس “nft” خود بوجود آورند.

“MAYC”

  “Mutant Ape Yacht Club” دومین مجموعه “nft” است که یوگالبز منتشر کرده است. این مجموعه شامل 10.000 عدد “nft” قابل مینت در حراج(“Dutch Auction”) بوده و علاوه بر این یوگالبز 10.000 سرم مخصوص را در زمان عرضه این مجموعه به دارندگان “BAYC” (یک سروم به ازای یک عدد) اِیردراپ کرد.

این سروم ها شامل سه نوع M1، M2 و M3 بودند که به ترتیب از کل 10,000  عدد سروم موجود 7500 عدد M1 و 2492 عدد M2 و تنها 8 عدد سروم M3 بودند.،

سرم های M1  و M2 تغییر چشمگیری در ظاهر میمونی که روی آن اعمال شده اند بوجود نمی آورند و مشخصات اصلی آن را در میمون حاصل شده حفظ می کنند ولی سروم M3 به کلی باعث تغییر شکل میمون حاصل شده نسبت به میمون اولیه می شود.

همچنین با اعمال این سرم ها روی میمون های مجموعه “BAYC”، میمون اولیه از بین نمی رود و ماحصل این واکنش دو میمون خواهد بود: میمون اولیه که سرم روی آن اعمال شده و میمون جدید که جزو مجموعه “MAYC” می باشد.در نتیجه میمون های جهش یافته مجموعه “MAYC” قابلیت رسیدن به تعداد حداکثر 20,000 عدد را دارند.

“BAKC”

مجموعه “Bored Ape Kennel Club” شامل 10,000 سگ به عنوان حیوان خانگی و همراه برای هر میمون می باشد  که در زمان عرضه فقط به صورت انحصاری به دارندگان “BAYC” تعلق گرفت به طوری که به ازای هر میمون از مجموعه “BAYC” یک سگ به آن تعلق می گرفت.

به گفته یوگالبز سگ هایی که در زمان عرضه توسط دارندگان “BAYC” تصاحب نشده اند در باتلاق رها شده و دیگر دیده نخواهند شد.هر سگ از این مجموعه خاص بوده و به وسیله ی الگوریتم از بین 170 خصوصیت احتمالی که برخی کمیاب تر از بقیه هستند بوجود آمده است.

همچنین این مجموعه  در فروش ثانویه خود روی OpenSea شامل 2.5% حق امتیاز برای سازندگان آن هست که به گفته آنها  به پناهگاه های حمایت از حیوانات بی خانمان اهدا می شود.

نقشه راه و آینده

سال گذشته “BAYC” از “RoadMap” جدید خود(RoadMap2.0) رونمایی کرد که بر اساس آن چندین اتفاق مهم در مسیر “BAYC” قرار دارد ازجمله:

  • برگزاری فستیوال در نیویورک(در تاریخ سی و یکم اُکتبر سال 2021)،
  • راه اندازی رقابت موبایلی برای دو مجموعه “BAYC” و “MAYC” ،
  • امکان ساختن آواتار سه بعدی و استفاده از آن در دنیای مجازی،
  • ساخت بازی بلاکچین محور  “BAYC”
  • شرکت در رویداد (Miami Sandbox event) با شرکت “BAYC”، “CyberKongs VX”و “Sandbox”که قرار است درسال 2035 به وقوع بپیوندد.

یوگالبز به تازگی اعلام کرده است که روند سرمایه گذاری چهارصد و پنجاه هزار دلاری خود(توسط سرمایه گذار سیلیکون ولی به نام “Andreessen Horowitz”) در راستای گسترش امپراطوری “nft” خود را به پایان رسانده است.به گفته تیم سازنده “BAYC” آنها قصد خلق یک دنیای مجازی به نام “Otherside” را دارند.

این بازی سبک “MMORPG” با فروش زمین های آن به عنوان “nft” راه اندازی می شود. پس از این هم آنها قصد افزایش رویدادها و گسترش محصولات تجاری خود و بسیاری از زمینه های دیگر را دارند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا