آموزشاکو سیستم هاکازموس

کازموس (Cosmos) چیست؟ سرمایه گذاری در کازموس و هرچه که باید بدانید

کازموس (Cosmos) به معنای کهکشان است و قرار است دقیقاً مانند اسمی که انتخاب کرده است رفتار کند. به صورت ساده کازموس می خواهد با کنار هم گذاشتن بلاک چین ها اینترنت بلاک چین ها را بوجود آورد و رقابت در بازار را حذف کند.در این مقاله به درکی از اینکه ” کازموس چیست؟ ” می رسیم و اینکه برای چه بوجود آمده است.و هر چه لازم است درباره آن و سرمایه گذاری در آن بدانید را با هم مرور می کنیم.

cosmos
cosmos

کازموس چیست؟

کازموس (Cosmos) برعکس بقیه بلاک چین ها به وجود نیامده که رقبای خود را به چالش بکشد یا آن ها را از عرصه خارج کند. بلکه کازموس بلاک چین ایست که می خواهد به بلاک چین های دیگر کمک کند. و به دنبال پیشرفت عرصه بلاک چین هاست. کازموس یک شبکه غیر متمرکز از بلاک چین های مستقل و موازی است که هرکدام از آنها از الگوریتم اجماع BFT استفاده می کنند. به عبارت دیگر، کازموس یک اکوسیستم از بلاک چین ها است که می توانند به صورت مقیاس پذیر یکدیگر همکاری کنند.

پس کازموس بلاک چینی از بلاک چین ها است. توسعه دهندگان این مفهوم را “اینترنت بلاک چین ها” می نامند. ارتباط بی دردسر بلاک چین های جداگانه باهم هدف اصلی کازموس است. با اجازه دادن به هر بلاک چین برای برقراری ارتباط، به اشتراک گذاری داده ها و انجام معاملات با سایرین، کازموس قادر است اصطکاک موجود در بازار را به یک نیروی محرک مثبت برای توسعه تبدیل کند.

cosmos : internet of blockchains
cosmos : internet of blockchains

ولی کازموس چیزی فراتر از این ها است. این پلتفرم دارای مجموعه ای کامل از محصولات و ویژگی هایی است که آن را به گزینه ای چشمگیر در بازار تبدیل می کند. کازموس یک دسته فناوری نسل بعدی را معرفی می کند که به توسعه دهندگان اجازه دسترسی به ابزارهای قدرتمند و بیشتری را می دهد تا به راحتی بتوانند بلاک چین های جدیدی بسازند.

توسعه دهندگان می توانند تنها در یک هفته بلاکچین های پیچیده ای را روی اکوسیستم کازموس بسازنند. وقتی بخواهیم مقایسه کنیم همین کار چندین هفته روی یک بلاک چین نسل دوم مانند اتریوم زمان می برد.کازموس همچنین یک جامعه dapp در حال توسعه در خود جای داده است که به ارتباط بین کاربران کمک می کند.

کازموس چه برای عرضه به بازار دارد؟

کازموس می خواهد که مشکل کمبود همکاری در بازار را برطرف کند. وقتی بلاک چین ها را با هم در نظر بگیریم ویژگی ها و خدمات متنوعی را ارایه می دهند در حالی که هم اکنون هر بلاک چین مثل یک جزیره جدا افتاده است. این وضعیت فعلی توانایی بازار را برای انجام کارهای مهم برای این عرصه، مانند لابی گری (تاثیر گزاری) برای قوانین مثبت و بیشتر در زمینه کریپتو یا سایر پیشرفت های حیاتی در صنعت را پایین می آورد.

از طریق کازموس، بلاک چین های مختلف می توانند با موارد استفاده تخصصی خود همزیستی داشته باشند.این به توسعه دهندگان اجازه می دهد که به جای رقابت و بازاریابی برای پروژه خود روی توسعه و بهتر کردن پروژه هایشان کار کنند. کازموس حتی به بلاک چین های مختلف اجازه می دهد تا از قابلیت های پلتفرم های دیگر برای کاربردی تر کردن بلاک چین خود استفاده کنند.

مزایای کازموس

کازموس مزایای زیادی را به بازار معرفی می کند. در مرحله اول، این پلتفرم کاملاً قابل تنظیم است. توسعه دهندگان می توانند به راحتی برنامه ها و پلتفرم های جدیدی را روی بلاک چین ایجاد و منتشر کنند. همه این ها بدون دخالت یک نهاد مرکزی انجام می شود. به این ترتیب، شبکه، تراکنش های درون بلاک چین را ساده می کند و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که داده ها و توکن ها را به صورت برنامه نویسی به اشتراک بگذارند.

کازموس چه شکلی کار می کند؟

کازموس از ابزار های تخصصی و متن باز مختلفی برای تسهیل قابلیت همکاری بین بلاک چین های روی شبکه خود استفاده می کند. این پروتکل به طور خودکار وضعیت هر بلاکچین موجود در شبکه را برای انجام این کار نظارت می کند. در اکوسیستم کازموس، هر شبکه (بلاک چین مستقل) به عنوان یک منطقه یا زون (zone) شناخته می شود.

مرکز کازموس (cosmos hub) و مناطق آن (zones)
مرکز کازموس (cosmos hub) و مناطق آن (zones)

مرکز hub و مناطق zone کازموس

مرکز کازموس (Cosmos Hub) اولین بلاک چینی بود که در شبکه کازموس راه اندازی (لانچ) شد. این سیستم به عنوان یک واسطه بین تمام بلاک چین های مستقل (zones) ایجاد شده در شبکه کازموس ساخته شده است.

در کازموس، هر منطقه می تواند وظایف اساسی خود را به تنهایی انجام دهد. این کارها شامل احراز هویت حساب ها و تایید تراکنشات، ایجاد و توزیع توکن های جدید و اجرای تغییرات در بلاک چین خود می شود.

وظیفه مرکز کازموس (Cosmos Hub) این است که با پیگیری وضعیت مناطق (zones)، قابلیت همکاری بین همه مناطق درون شبکه را تسهیل کند.

لایه های مختلف اکوسیستم

cosmos layers
لایه های مختلف اکوسیستم کازموس

اکوسیستم  کازموس بر سه لایه متکی است تا کل صنعت بلاک چین را گرد هم آورد.

  • لایه اول لایه اپلیکیشن (Application) است که وظیفه پردازش تراکنش ها و بروزرسانی وضعیت شبکه را بر عهده دارد
  • نتورکینگ (Networking)  دومین لایه بلاک چین است. که ارتباط بین بلاک چین ها و تراکنشات را ممکن می کند. بلاک چین های کاملا متفاوت میتوانند با استفاده از این لایه از خدمات یکدیگر استفاده  کنند.
  • لایه سوم کنسنسوس (Consensus) یا اجماع ، به گره ها کمک می کند تا روی وضعیت فعلی شبکه به توافق (اجماع) برسند.

برای اینکه همه این لایه ها به صورت یکپارچه باهم کار کنند و توسعه دهندگان هم بتوانند برنامه یا اپلیکیشن های بلاک چین را بسازند، نیاز به ابزارهای مختلفی است . این ابزارها عبارتند از :

 ابزار های متن باز
ابزار های متن باز

Tendermint

اساسی ترین عنصر در طراحی لایه ای شبکه، هسته و موتور Tendermint است که بر اساس نظریه تحمل خطای بیزانس BFT پایه گذاری شده است. این هسته طراحی بخشی از شبکه است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد بلاک چین ها را ( با هر زبان برنامه نویسی که بخواهند)به صورت ساده بسازند. الگوریتم Tendermint BFT توسط مجموعه ای از کامپیوترهایی که نرم افزار کازموس را اجرا میکنند برای تامین امنیت شبکه، تایید تراکنشات و ایجاد هر بلاک در بلاک چین استفاده می شود. این الگوریتم از طریق پروتکلی به نام Application Blockchain Interface به برنامه ها و اپلیکیشن ها متصل می شود.

Tendermint
Tendermint

موتور Tendermint BFT یک مکانیسم حکمرانی اثبات سهام (PoS) است. یعنی کاربران شبکه به عنوان نود اعتبارسنج عمل می کنند و هنگامی که کاربران توکن خود را در کازموس استیک می کنند، پاداش دریافت می کنند.

پروتکل ارتباطی بین بلاکچین Inter-Blockchain Communication Protocol

هر منطقه ( zone) به مرکز ( hub ) شبکه از طریق پروتکل ارتباطات بین بلاکچینی (IBC) متصل می شوند. مکانیزمی که به اطلاعات امکان حرکت آزادانه و ایمن بین هر منطقه متصل به مرکز را می دهد.

 پروتکل ارتباطی بین بلاکچین Inter-Blockchain Communication Protocol
پروتکل ارتباطی بین بلاکچین Inter-Blockchain Communication Protocol

یک منطقه متصل به مرکز، قادر به همکاری با دیگر مناطق متصل به مرکز است.به این معنی که بلاک چین هایی با کاربردهای بسیار متفاوت و گسترده، اعتبارسنج ها و مکانیزم های اجماع می توانند داده ها را با هم مبادله کنند.

کیت توسعه نرم افزار (SDK) کازموس

تیم کازموس اسباب کار توسعه نرم افزار (SDK) در اختیار توسعه دهندگان گذاشته است تا با استفاده از الگوریتم اجماع Tendermint بلاک چین بسازند.

SDK
SDK

این کیت (SDK)  با ارائه رایج ترین عملکرد موجود در بلاک چین ها (به عنوان مثال، استیکینگ، حکمرانی، توکن ها) پیچیدگی کار توسعه دهندگان را به حداقل می رساند. توسعه دهندگان میتوانند افزونه هایی را برای هر ویژگی دیگری که می خواهند درست کنند.و دیگر نیازی نیست که از پایه بلاک چین را کد نویسی کنند.

برای تبدیل شدن به یک گره در شبکه کازموس چه باید کرد؟

به عنوان یک شبکه PoS، کاربران می توانند با استیک کریپتو خود درآمد کسب کنند. برای تبدیل شدن به یک گره در شبکه کازموس، باید جز 100 استیک کننده برتر باقی بمانید.

حکمرانی در شبکه کازموس چگونه است؟

گره ها می توانند در رای گیری شرکت کنند. قدرت رأی شما معادل مقدار ATOM است که در شبکه استیک کرده اید. جالب اینجاست که می توانید توکن های خود را به اعتبارسنجان دیگر واگذار کنید. وقتی توکن های خود را واگذار می کنید، باز هم بخشی از پاداش بلاک را بدست می آورید.

تاریخچه کازموس

تاریخچه کازموس به سال ها قبل از تاریخ راه اندازی آن برمی گردد. این پلتفرم درسال 2014 بعد ازمعرفی Tendermint توسط  توسعه دهنده معروف بلاک چین جااه وان (Jae Kwon)  به این صنعت، به وجود آمد. بعد ها وان به دو توسعه دهنده کریپتو دیگر، زارکو میلوشویچ و اتان بوخمن پیوست.

در آوریل 2017، کازموس با موفقیت از طریق عرضه اولیه خود ICO بودجه لازم را جمع آوری کرد. جالب اینجاست که تنها در 29 دقیقه به بودجه هدف خود رسیدند. در دسامبر 2018، آزمایش شبکه با انتشار Game of Stakes آغاز شد. کمتر از چهار ماه بعد، شبکه اصلی کازموس راه اندازی شد.

تیم کازموس
تیم کازموس

کازموس و بایننس

شاخه DEX بایننس در واقع فورکی از کازموس است که از کیت توسعه کازموس استفاده می کند . در زمان توسعه بایننس چین توسعه دهندگان به فکر استفاده از شبکه ای بودند تا بتوانند به صورت سریع یک کد نویسی تمیز داشته باشند و چه چیزی بهتر از tendermint و cosmos SDK ؟

توسعه دهندگان شبکه بایننس حتی پا را فراتر گداشته و با استفاده از دفتر کل کازموس توانستند دفتر کل را در شبکه بایننس به راحت ترین شیوه ممکن پیاده سازی کنند

 توکن اتم (ATOM) چیست؟

توکن بومی شبکه کازموس اتم (ATOM) است که یک سری عملکردهای حیاتی را انجام می دهد. مثلا از آن برای اجرای قراردادهای هوشمند و تکمیل تراکنش ها استفاده می شود. اتم های جدید به عنوان پاداش تایید هر بلاک، برای اعتبارسنجان، ساخته می شوند.

در حال حاضر 204،603،576 اتم در گردش است. قابل ذکر است که اکثر این توکن ها از راه اندازی اولیه شبکه اصلی کازموس به دست آمدند. این توکن های اولیه بین اهداکنندگان اولیه، شرکت کنندگان در فروش توکن، بنیاد کازموس و توسعه دهندگان اصلی این پلتفرم توزیع شد.

نحوه خرید کازموس (ATOM)


بایننس Binance 
– بهترین برای استرالیا ، کانادا ، سنگاپور ، انگلستان و بیشتر جهان است. قابل ذکر است که احراز هویت در صرافی بایننس اجباری شده است. لینک ثبت نام

صرافی kucoin – این یکی از گزینه هایی است که برای ساکنان ایران قابل دسترس است. لینک ثبت نام

صرافی coinex – این صرافی نیز برای ایرانیان در دسترس است. هرچند توصیه براین است که کاربران ایرانی درباره این صرافی با احتیاط عمل کنند. مراقب باشید پولتان را در این صرافی نگه ندارید. یا توصیه می شود با آی پی غیر ایرانی از خدمات این صرافی استفاده کنید. لینک ثبت نام

نحوه ذخیره کازموس (ATOM)

ذخیره اتم (ATOM) آسان است. می توانید از یک کیف پول نرم افزاری مانند Atomic Wallet استفاده کنید. این گزینه، که کار کردن با آن آسان هم است، به شما امکان دسترسی راحت به توکن اتان را می دهد.

اگر برنامه دارید این توکن را مدت زیادی نگه دارید، کیف پول های سخت افزاری بهترین گزینه اند.کیف پول های سخت افزاری رمز ارز شما را بصورت آفلاین در کولد استوریج (Cold Storage) ذخیره می کنند. این استراتژی دسترسی تهدیدات آنلاین به دارایی های شما را غیرممکن می کند.

کیف پول های سخت افزاری:

  • Ledger Nano S and X

بازار به کازموس نیاز دارد.

برای اینکه این بازار کوچک ، روزی بزرگ و همگانی شود نیاز دارد که به نوعی یک پارچگی دست پیدا کند.وقتی بلاک چین ها را کنار هم بگذاریم همه طرف ها سود می کنند و به عنوان یک جامعه، کاربران و توسعه دهندگان در کنار هم رشد می کنند.

علاوه بر این، این استراتژی به شرکت های بلاک چین اجازه می دهد تا کنترل خود را برصنعت حفظ کنند. روزهای لکه دار شدن شهرت رمز ارز ها به عنوان “ارز جنایتکاران ” گذشته است. امروزه رمز ارز ها جایگزینی کارآمدتر از وضع موجود برای جهان ارائه می دهند. کازموس هم می خواهد که کل صنعت قادر باشد از پیشرفت ها به صورت هماهنگ استفاده کند. به همین دلایل است که در حال حاضر یکی از محبوب ترین رمز ارزها در جهان است.

منبع
securities

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا