مشاهیر دنیای رمزارز

ویتالیک بوترین ، خالق اتریوم

همیشه فیلم هایی با داستان نابغه ای از شهر کوچک برایمان جذاب است.[حداقل برای نویسنده]. نابغه ای که در زندگی اجتماعی خود کمبود هایی حس می کند، اما وقتی پای تخصصش وسط می آید، حس تعلق را در چشمان نابغه داستانمان می بینیم. ویتالیک بوترین نابغه جوان داستان ماست. که از کودکی سختی هایی کشیده تا حس تعلق را در خود پیدا کند. و حالا یک جامعه با اسم او آشنا هستند. در این مقاله می خواهیم به آشنایی با ویتالیک و زندگی جالب خالق اتریوم و مثلث سه گانه معروف دنیای کریپتو بپردازیم.

اسم به انگلیسیVitalik Buterin
محل تولدکولومنا، روسیه

تاریخ تولد
۳۱ ژانویهٔ ۱۹۹۴ ‏، ۲۷ سال
ملیتروسیه ای – کانادایی
تحصیلاتدانشگاه واترلو (2012–2014)، مدرسه آبلارد

علت شهرت
اتریوم، مثلث مقیاس پذیری، Bitcoin Magazine
جوایزThiel Fellowship , WTA
شاخه تخصصیقراردادهای دیجیتال، پول دیجیتال، نظریه بازی‌ها

زندگی ویتالیک بوترین

ویتالیک در ۳۱ ژانویه ۱۹۹۴ در شهر کولومنا، در یکی از مناطق مسکو، روسیه به دنیا آمد. او تا ۶ سالگی خود در روسیه زندگی کرد. و بعد از آن والدینش تصمیم گرفتند برای فرصت‌های شغلی بهتر به کانادا مهاجرت کنند.

ویتالیک بوترین ، خالق اتریوم در دوران کودکی

در سوم دبستان او بعنوان استعدادهای درخشان شناخته شد. و بورسیه به او تعلق گرفت.در این بازه از زندگی نابغه ما با وجود کسب موفقیت و موقعیت های آموزشی برتر، حس تنهایی و جدا شدن از هم‌کلاسی‌ها و دوستانش داشت. او حتی در میان استعدادهای درخشان و همتایش هم حس تعلق نداشت. و از همان ابتدا معلوم بود که ویتالیک چیزی فراتر از درک دوستان و معلم هایش بود.و اساساً آماده یادگیری هرگونه مطالب مرتبط با ریاضی و برنامه‌نویسی بود و از ابتدا علاقه شدیدی به اقتصاد نشان می‌داد بطوریکه اعداد سه‌رقمی را دوبرابر سریعتر از هم‌سن‌و‌سالان خود می‌توانست به صورت ذهنی با هم جمع کند.

نبوغ او باعث شد که از ابتدای زندگی در جامعه حس تعلق نکند. و آرزو کند که مانند سایر همسن سالان خود باشد. علاوه بر اینکه این موضوع باعث جدایی او از همسن های خود شده بود، او اوقات سختی را هم برای وفق یافتن با کشور و فرهنگ جدید سپری کرد.در نهایت، او عمیقاً در فرایند یادگیری و همچنین اینترنت فرو رفت. محلی که بسیاری از روابط شخصی و حرفه‌ای ویتالیک را شکل داد.

ویتالیک همیشه نمرات بشدت خوبی کسب می‌کرد. اما مدتی اولویت او بازی World of Warcraft بود، به جای اینکه وقت و تلاش خود را وقف تکالیفش کند. او از ۱۳ سالگی با خوشحالی در حال بازی WoW بود. تا اینکه یک روز در سال ۲۰۱۰، شخصیت ویتالیک به دلیل بروزرسانی Blizzard تغییر کرد. او آن شب بشدت گریه کرد تا خوابش برد. و بعد متوجه شد که چگونه سرویس‌های متمرکز می‌توانند وحشتناک باشند. و World of Warcraft را به کلی کنار گذاشت.

بهترین سال های او در دوران دبیرستان سپری شد.بوترین دوران دبیرستان خود را به مدت ۴ سال در یک مدرسه خصوصی به نام آبلارد در تورنتو گذراند.در آبلارد بود که ویتالیک عطش و اشتیاق به یادگیری‌اش را گسترش و هدف خود قرار داد.

اولین جرقه کریپتو در زندگی بوترین

 او اولین بار درباره بیت کوین از پدرش که استارت‌آپ نرم‌افزاری در سال ۲۰۱۳ به راه انداخته بود، شنید. زرق و برق ارزهای دیجیتال در نگاه اول نظر او را معطوف خود نکرد. اولین فکری که به ذهنش خطور کرد این بود که شکست ارزهای دیجیتال به دلیل فقدان ارزش ذاتی برای آن‌ها اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. هرچند بعدها این موضوع بیشتر و بیشتر به گوشش خورد و باعث ایجاد علاقه ویتالیک به ارزهای دیجیتال شد. همانطور که خود او نیز اشاره کرده، اگر شما چیزی را دوبار بشنوید، ایده‌ خوبی است که کمی از زمان خود را صرف آن کرده و اطلاعات بیشتری درباره آن کسب کنید.

ویتالیک مخالف کاپیتالیسم و هر چیزی که به دست شرکت های بزرگ یا دولت بود، بود. طبیعتاً، ماهیت غیرمتمرکز و غیرقابل کنترل بیت کوین علاقه او را جلب کرد. بوترین کم کم شروع به تحقیق درباره فناوری زیرین و بی‌نهایت پتانسیل‌دار مجازی بیت کوین کرد.او رسماً می‌خواست که وارد این اقتصاد جدید شود و چند کوین به دست آورد، اما نه قدرت پردازش لازم برای استخراج و نه پول لازم برای خرید بیت کوین در اختیار داشت. پس در انجمن‌های مختلف به دنبال کارهایی رفت که در ازای آن می‌توانست بیت کوین بگیرد. نهایتاً شروع به نوشتن مقاله‌هایی برای یک وبلاگ کرد که حاصل آن ۵ بیت کوین برای هر مقاله بود.

او از این طریق آموخته‌ها و تجربیاتش درباره بیت کوین را افزایش داد. و در عین حال تلاش کرد تا در انجمن خود را مطرح سازد. در همین حین، در حال زیر و رو کردن تمامی جنبه‌های مختلف اقتصادی، تکنولوژیکی و سیاسی ارزهای دیجیتال بود. مقاله‌های او توجه میهای آلیسی (Mihai Alisie) که از دوست‌داران بیت کوین در رومانی بود را به خود جلب کرد. که به مکاتبات فعالانه این دو و در نهایت پیدایش مجله بیت کوین (Bitcoin Magazine) منجر شد. بوترین فعالیت خود را به عنوان سردبیر مجله بیت کوین شروع کرد.و کار پاره‌ وقت دیگری را برای رمزنویس معروف، ایان گلدبرگ، به عنوان دستیار محقق ادامه داد. افزون بر این آن زمان ویتالیک ۵ دوره درسی پیشرفته را در دانشگاه واترلو نیز می‌گذراند.

پدر ویتالیک بوترین ، خالق اتریوم
پدر ویتالیک

شروع فعالیت بوترین در زمینه کریپتو

در ماه می سال ۲۰۱۳ به شهر سن خوزه کالیفرنیا سفر کرد تا در کنفرانس مرتبط با بیت کوین به عنوان نماینده مجله بیت کوین حضور پیدا کند.اینجا بود که بوترین به عینه شاهد سرزندگی و پرجنب‌وجوش بودن جامعه کریپتو شد.اواخر همان سال ویتالیک تحصیل در دانشگاه را کنار گذاشت و تصمیم گرفت با بیت کوین هایی که بدست آورده، دور دنیا سفر کند. و افرادی که به گسترش قابلیت‌های شبکه بیت کوین کمک می‌کنند تا آن را در نوع خود به چیزی بزرگتر و قدرتمندتر از آنچه هست تبدیل کنند را ملاقات کند.

ویتالیک طی سفرهایش با پروژه‌های مرتبط با بیت کوین مختلفی از مغازه‌های کوچک در نیوهمپشایر و رستوران‌هایی در برلین که بیت کوین در آن‌ها پذیرفته شده بود گرفته، تا خودپردازهای بیت کوین و جوامع کوچک سرتاسر جهان، آشنا شد. هر چند تمامی آن‌ها بیشتر بر روی نحوه بهبود عملکرد و مطرح ساختن بیت کوین به عنوان یک پول تمرکز کرده بودند.

در اکتبر ۲۰۱۳، او از اسرائیل دیدن و افرادی که پروژه‌های کاورت‌کوینز و مسترکوین را هدایت می‌کردند، ملاقات کرد. پروژه‌های ذکر شده کاربردهای بلاک چین برای مقاصد مختلف مانند ایجاد توکن بر روی شبکه بیت کوین، امکان ایجاد قراردادهای مالی و غیره را مورد پژوهش قرار داده بودند. با اینکه آن‌ها همچنان از بلاک چین بیت کوین استفاده می‌کردند اما با این حال خصوصیات جدیدی به تراکنش‌های بیت کوین اختصاص می‌دادند.

پس از مشاهده پروتکل‌هایی که پروژه‌های مختلف از آن استفاده می‌کردند، ویتالیک دریافت که تعمیم گسترده کاری که پروتکل‌ها انجام می‌دهند با جایگزین کردن کارکرد آن‌ها با زبان برنامه‌نویسی کامل تورینگ امری امکان‌پذیر است. در علوم کامپیوتر زبان برنامه‌نویسی کامل تورینگ چیزی است که کامپیوتر را قادر می‌سازد هر مسئله‌ای را با دادن الگوریتم مناسب و حافظه و زمان کافی حل کند. ویتالیک در ابتدا ایده‌ای که داشت را به پروژه‌های آن دوران معرفی کرد اما همه آن‌ها به او گوشزد کردند که زمان مناسبی برای اجرای چنین چیز بزرگی نیست. پس او تصمیم گرفت که به تنهایی دنبال ایده‌ای که داشت برود.

تولد اتریوم

اواخر سال ۲۰۱۳، ویتالیک بوترین whitepaper اتریوم را با دوستان خود به اشتراک گذاشت. و با آن ها در ان باره تبادل نظر کرد.پس از اینکه به زبان برنامه‌نویسی مدنظر دست یافتند، هرهفته روش‌های جدیدی برای استفاده از آن به کار می‌بردند. در اواخر ژانویه ۲۰۱۴، تیم پروژه دریافت که ایجاد فضای ذخیره‌سازی فایل در بستری غیرمتمرکز نسبتاً آسان است. و مفاهیمی مانند رجیستری اسم (Name Registery) را تنها با چندخط کد می‌توان به وجود آورد. با روی هم انباشته‌شدن موارد استفاده‌های جدید، ایده ویتالیک آرام‌آرام تغییر شکل داد. و به اتریومی که امروز می‌بینیم، تبدیل شد.

اتریوم در ژانویه ۲۰۱۴ اعلان عمومی شد. هسته تیم پروژه شامل ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، میهای آلیسی (Mihai Alisie)، آنتونی دی‌لوریو (Anthony Di Iorio)، چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، جوزف لوبین (Joe Lubin) و گاوین وود (Gavin Wood) بود. همچنین بوترین اتریوم را در کنفرانس بیت کوین در شهر میامی روی صحنه معرفی کرد. چندماه بعد تیم پروژه تصمیم گرفت برای اتر که ارز دیجیتال شبکه محسوب می‌شد، فروش جمعی انجام دهد. در همان دوران خود ویتالیک وام بلاعوض تیل فلوشیپ با مبلغ ۱۰۰ هزار دلار دریافت کرده بود.

در طول فروش جمعی که اتر در ازای بیت کوین فروخته شد، تیم اتریوم بیش از ۳۱,۰۰۰ بیت کوین از جامعه ارزهای دیجیتال جمع‌آوری کرد که ارزشش در آن زمان چیزی نزدیک به ۱۸ میلیون دلار بود.سرمایه جمع‌آوری شده برای تاسیس بنیاد اتریوم که یک سازمان غیرانتفاعی واقع در سوییس بود، کافی به نظر می‌رسید. این بنیاد با هدف نظارت بر توسعه نرم‌افزار منبع‌باز اتریوم ایجاد شده بود.

پس از اینکه شبکه به طور رسمی کار خود را آغاز کرد، بنیاد اتریوم چندین نمونه‌ آزمایشی از پلتفرم اتریوم را مورد آزمایش قرار داد. آخرین نسخه‌ نمونه‌های آزمایشی المپیک (Olympic) نام داشت. که به همراه نسخه عمومی بتا پس از آن منتشر شد. در اوایل چندین کاربر باگ‌ها و خطاهای سیستم را پیدا کردند. و تیم اتریوم نیز برای کسی که بر روی شبکه اتریوم تست استرس انجام دهد، پاداش ۲۵ هزار اتریومی تعیین کرد.

نقشه راه اتریوم
ethereum roadmap
تاریخچه اولیه اتریوم

به مرور زمان اتریوم خود را در دنیای کریپتو بزرگ و بزرگ تر کرد. و به چیزی که امروز می بینید تبدیل شد.در ۳۰ام ماه جولای سال ۲۰۱۵، اولین نسخه عمومی در دسترس اتریوم تحت عنوان فرانتیر (Frontier) منتشر شد. این نسخه بیشتر شبیه به یک راه‌اندازی آزمایشی بود.پس از اینکه پلتفرم از سوی توسعه‌دهندگان و استفاده‌کنندگان پایدار ارزیابی شد، به نسخه هومستد (Homestead) ارتقا یافت.ارتقا به این نسخه ۱۴ام مارس ۲۰۱۶ انجام شد. و شبکه اتریوم اولین نسخه رسمی منتشر شده محصول خود را آن روز مشاهده کرد.

بروزرسانی بزرگ بعدی متروپلیس (Metropolis) نام داشت که مقرر شده بود در دو بخش انجام شود. انتشار بخش اول آن تحت عنوان «بیزانس» که قرار بود در اکتبر ۲۰۱۷ انجام شود، چندین بار به تأخیر افتاد. این بروزرسانی بر روی کاربرپسندتر کردن شبکه به همراه سریعتر، سبک‌تر و امن‌تر کردن پلتفرم نسبت به نسخه‌های قبلی تمرکز یافته بود. نهایتاً آخرین مرحله اتریوم با نام سرنیتی (Serenity) یا اتریوم 2 معرفی خواهد شد، اما هنوز هیچ تاریخ قطعی برای اجرای آن تعیین شده است.

نقشه راه اتریوم 2 فورک سرنیتی
ethereum roadmap

سه گانه مقیاس پذیری بلاک چین

در روزهای اولیه اتریوم، بوترین اصطلاح ” سه گانه مقیاس پذیری ” را ایجاد کرد. این سه گانه تصمیماتی را که مهندسان بلاک چین باید بگیرند، توصیف می کند. آنها فقط می توانند دو مورد از مقیاس (scale)، امنیت (security) یا تمرکززدایی (decentralization) را برای داشتن در شبکه انتخاب کنند. توسعه دهندگان به دلیل ساختار سیستم های غیر متمرکز فقط می توانند دو مورد از این ویژگی ها را بهینه کنند.

به صورت کلی یک بلاک چین ایده آل دارای سه ویژگی های زیر است:

  • امنیت – Security : یعنی بتواند از حملات هک جلوگیری کند.
  • مقیاس پذیری بالا – Scalability : یعنی توانایی پردازش و تایید هزاران تراکنش بر ثانیه را داشته باشد.
  • غیرمتمرکز بودن – Decentralization : در شبکه های غیرمتمرکز تراکنش ها به صورت همتا به همتا و بدون نیاز به واسطه میان مشتریان و خدمات انجام می شوند، یعنی برای انجام تراکنش ها به بانک و سایر نهاد های متمرکز نیاز نیست.
The Trilemma of Scalability of Blockchain
سه گانه مقیاس پذیری بلاک چین

ایجاد یک بلاک چین ایده آل با حفظ تمام ویژگی های بالا تقریبا ممکن نیست، بنابراین توسعه دهندگان مجبورند میزانی از سرعت را فدای امنیت و غیرمتمرکز بودن کنند.

مرگ جعلی ویتالیک بوترین

در 25 ژوئن 2017 بود که یک خبر جعلی مبنی بر مرگ ویتالیک بوترین ، خالق اتریوم منتشر شد. در خبر ذکر شده بود که ویتالیک طی یک تصادف در هنگام رانندگی جان خود را از دست داده است. هر چند به سرعت مشخص شد که این خبر از یک سایت غیرمعتبر منتشر شده است. اما خب، در هنگامی که این خبر گسترش پیدا کرد، حجم بازار اتریوم 4 میلیارد دلار کاهش پیدا کرد! البته این حجم به سرعت به بازار اتریوم بازگشت. این اتفاق نشان داد که تاثیر ویتالیک بوترین در ارز دیجیتال اتریوم، بسیار پر رنگ تر از آن چیزی است که، کاربران تصور می کردند. این موضوع نشان می دهد که، ناشناس بودن سازنده ی یک ارز دیجیتال، یک استراتژی هوشمندانه است. مانند خالق بیت کوین!

ثروت ویتالیک بوترین

همان طور که به نظر می رسد، بیشتر ثروت خالق اتریوم، در قالب اتریوم می باشد. لذا مقدار دقیق سرمایه ی ویتالیک، وابسته به قیمتی فعلی ارز دیجیتال اتریوم است. طبق آماری که در سال 2020 منتشر شد، ویتالیک بوترین 370 هزار واحد اتریوم دارد! اما این مقدار در سال 2021 به 340 هزار واحد کاهش پیدا کرد. اما خب باز هم با توجه به قیمت فعلی اتریوم(4,053 دلار در هنگام نوشتن این مقاله) می توان گفت که سرمایه ی خالص ویتالیک به بیش از یک میلیارد دلار می رسد. البته گفتنی است که، نه تنها در سال های اخیر، بلکه در سال های 2018-2017 نیز ویتالیک بوترین یک جوان 24 ساله ی میلیونر بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا