مقالات

معرفی انواع شاخص های اندازه گیری نوسان بازار رمزارز

با گسترش روزافزون بازار رمز ارز و اضافه شدن روزافزون سرمایه های در گردش این بازار توجه تریدر های حرفه ای و موسسات بزرگ مالی و اعتباری به این بازار روز به روز در حال افزایش است . ریسک معاملاتی بازارهای نوسانی نیاز به تولید شاخص های جدیدی را در عمل نشان داد .سرمایه گذاران به دنبال شاخصی بودند تا در یک نگاه بتوانند نوسانات بازار را مشاهده کنند و حتی در برخی موارد با بازارهای دیگر مقایسه کنند . شاخص های اندازه گیری نوسان بازار رمزارز عمدتاً نشان دهنده نوسانات قیمتی بازار با رویکرد تحلیل قیمتی و احساسات می باشند . این شاخص ها به کمک سرمایه گذاران می آید تا با رویکردی منطقی بهترین تصمیم را برای ورود ، سرمایه گذاری و کسب سود از این بازار بگیرند

انواع سرمایه گذاری در بازارهای نوسانی و بدون نوسان

شاخص ترس و طمع


شاخص ترس و طمع یک شاخص متمرکز است که اطلاعات رسانه های اجتماعی و جستجوهای ترند شده را با محاسبات میانگین قیمت ترکیب می کندو در قالب یک نمودار رفتار و احساسات حاکم بر بازار را نشان می دهد. در حال حاضر شاخص ترس و طمع شامل ترکیبی از محاسبات – از جمله نسبت قیمت فعلی بیت کوین به آخرین میانگین، حجم و نتایج جستجوی گوگل است. طبق صحبت های اخیر آن به زودی تجزیه و تحلیل پست های ردیت را نیز اضافه خواهد کرد. از طرفی شاخص ترس و طمع در حال حاضر بر آپشن پرایس تکیه نمی‌کند که محبوب ترین اندیکاتور نوسانات در امور مالی سنتی است.

شاخص ترس و طمع  و رفتار مردم در هنگام نوسانات قیمتی
رفتار مردم در هنگام نوسانات قیمتی

شاخص BitVol


شاخص BitVol سایت T3 نوسانات ضمنی قیمت بیت کوین در 30 روز گذشته را اندازه گیری میکند . این شاخص یک شاخص متمرکز و بدون مدل است که سعی می کند بهترین چشم انداز نوسانات بازار را با توجه به انواع قراردادهای آتی و آپشن ارائه دهد . بنابراین نمی تواند شاخص قابل اعتمادی برای نوسانات ارائه دهد.


شاخص BVOL


شاخص BVOL در واقع نوعی قرارداد هوشمند است که بازده روزانه 1 برابری نوسانات بیت کوین را نشان می دهد . این شاخص بر اساس اطلاعات نوسانات قیمت بیت کوین در صرافی FTX کار می کند و بنابراین نمی تواند به عنوان یک شاخص غیرمتمرکز و قابل اعتماد عمل کند. از ویژگی های این شاخص می توان به قابلیت خرید و فروش آن در قالب توکن BVIL اشاره کرد .


شاخص Crypto-X Power


شاخص Crypto-X Power نشان دهنده ارزش سرمایه گذاری شما در مجموعه ای از 10 ارز دیجیتال برتر است که ماهانه با توجه به ارزش بازار و مارکت کپ مربوطه آنها متعادل می شود. یکی از کاربردی ترین شاخص های اندازه گیری نوسان بازار رمزارز را می توان شاخص Crypto-X Power برشمرد . از لینک زیر می توان به راحتی مقایسه بین ارزش مجموعه ارزهای این شاخص را با سرمایه گذاری مستقیم در بیت کوین مشاهده کرد .


شاخص CVI


برخلاف شاخص های متمرکز که فقط بر شاخص نوسانات بیت کوین تمرکز می کنند، محاسبه شاخص CVI توسط شبکه غیرمتمرکز اوراکل Chainlink انجام می شود. این اوراکل ها شاخص نوسانات CVI را بر حسب ضریب های وزنی چندین رمزارز مثل بیت کوین و اتریوم را جمع و ترکیب می کنندکه در آن وزن ها مطابق با مارکت کپ یا حجم بازار دارایی تعیین می شود.

همکاری چین لینک و شاخص CVI
همکاری چین لینک و شاخص CVI

برای اطمینان از عدم تمرکز و شفافیت، CVI از اوراکل Chainlink برای بازیابی داده های مورد نیاز و محاسبه CVI فرموله شده استفاده می کند. نتایج محاسبه‌شده از هر اوراکل جمع‌آوری، تأیید شده و به صورت کاملاً غیرمتمرکز به گره بلاک چین منتقل می‌شود. از این نظر، CVI یک دیفای واقعی است. برخلاف شاخص های فوق، CVI طوری ساخته شده است که با تمام شاخص های نوسانات جدید و آینده به خوبی کار کند.از آنجایی که CVI یک شاخص تنظیم شده به صورت پویا ارائه می دهد که می تواند به بیش از یک منبع تکیه کند و به یک تبادل یا داده خاص تعصب ندارد. هنگامی که شاخص BVOL یا بقیه شاخص ها حجم کافی بازار را به دست آورند، می توان آن ها را به عنوان یک منبع داده اضافی به فرمول محاسباتی شاخص CVI اضافه کرد.

شاخص CVI ادعا می کند تنها شاخص غیرمتمرکز ، پویا و بی طرف است که وابسته به هیچ گونه صرافی نیست .


شاخص Bitcoin Volatility Index


این شاخص انحراف استاندارد بازده روزانه 30 و 60 روزه قبلی نوسانات بیت کوین را نشان می دهد . منبع اطلاعات این شاخص سایت COINDESK و موسسه FRED هستند . بنابراین می توان گفت این شاخص متمرکز است و وابسته به اطلاعات سایت های دیگر است .

نوسان در بازارهای مالی

شاخص BVI


روش محاسبه این شاخص مبتنی بر محاسبه نوسانات وزن دهی شده بازار رمزارزهایی است که مارکت کپ بالاتر از 1 میلیارد دلار و همزمان حجم معاملاتی بیش از 10 میلیون دلار دارند .


بررسی کلی


Crypto-X POWER Bitcoin Volatility Index BitVOLBVIBVOLFear & GreedCVI
متمرکز/غیرمتمرکزمتمرکزمتمرکز متمرکز متمرکز متمرکز متمرکز غیرمتمرکز
جانبداریبی طرفجانبدار جانبدار بی طرفجانبداربی طرف بی طرف
تقسیم کارمزدخیرخیرخیرخیر خیر خیر بله
روش محاسبهارزش 10 ارز برترآنالیز بازده 30 و 60 روزه بیت کوینآپشن های گرفته شده از T3 محاسبه ارزش کل بازار رمزارزهاقراردادهای آپشن صرافی FTXچندین نوع آنالیز مربوط به بیت کوینترکیب ضریب وزنی چندین رمزارز
منبع اطلاعاتاطلاعات T3Coindesk و موسسه FRED اطلاعات T3 مشخص نیستصرافی FTX چندین شبکه اجتماعی + صرافی ها (بدون آپشن ها و فیوچرز)چندین منبع شامل اوراکل ها و اندیکاتور
امکان فراهم کردن نقدینگی توسط کاربران و دریافت پاداش و کارمزدخیرخیر خیر خیر خیر خیر بله

منبع
مدیوم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا