مقالات

معرفی پنج پروژه وب 3.0 برای سرمایه گذاری

اینترنت و جهان امروز دارند به سمت بلاک چین می روند و در این هیچگونه شکی نیست. سرمایه گذاران اثر گذاشتن رمزارز های غیرمتمرکز در دست مردم را به چشم دیده اند. و دراین میان افراد زیادی هم از سرمایه گذاری و استیک دارایی های خود در پروتکل های دیفای (DeFi) سود های کلانی کسب کرده اند.

در حال حاضر حوزه دیگری که به موازات دیفای (DeFi) در حال رشد است وب 3.0 (Web 3.0) است. وب 3.0 می خواهد برای اینترنت همان کاری که دیفای برای رشد و بهتر شدن حوزه بانکداری کرد، انجام دهد. همانطور که از نام آن پیداست، وب 3.0 سومین نسل اینترنت است. وب 1.0 به عنوان اولین نسل یا نسخه اینترنت شکل گرفت. وب 2.0 به لطف شرکت هایی مانند آلفابت و آمازون جا افتاد. وب 3.0 جوابی به شرکت های غول فناوری مثل پلتفرم های متا (فیسبوک سابق) است که البته همیشه هم درستکار نیستند. در واقع وب 3.0 اینجاست تا قدرت را از این شرکت ها پس بگیرد.

انقلاب وب 3.0 در طول چند سال آینده تا حد زیادی به لطف بلاک چین رخ خواهد داد. در بلاک چین، تمرکززدایی بسیار محتمل تر است. برنامه‌ها می‌توانند بر روی ابزارهایی مانند قراردادهای هوشمند، که تراکنش‌های دارایی‌ها و داده‌ها را خودکار می‌کنند، اجرا شوند و توسعه‌دهندگان به لطف سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) به راحتی می‌توانند به خواسته‌های بزرگ جامعه دست یابند.

اگر می خواهید در عصر وب 3.0 سرمایه گذاری کنید، این رمزارزها را حتما در نظر بگیرید:

  • Helium 
  • Flux
  • Filecoin
  • Polkadot
  • Kusama

هلیوم (HNT)

اینترنت را غیرمتمرکز کنیم


helium web3.0 crypro

اولین قدم برای غیرمتمرکز کردن اینترنت این است که ابتدا دسترسی به اینترنت را غیرمتمرکز کنیم.با توجه به میزان داده و اتصالی که اینترنت فراهم می کند، بسیاری بر این باورند که دسترسی به اینترنت یک حق اولیه انسانی است که بی شباهت به مراقبت های بهداشتی یا سرپناه نیست. شبکه هلیوم یکی از محبوب ترین رمزارزهای وب 3.0 است و با تمرکز هرچه بیشتر به سمت هدف خود، که قرار دادن اینترنت در دست هر انسان است، حرکت می کند.

چیزی که هلیوم ارائه می دهد یک سرویس وب است که برای رقابت با غول های ISP مانند Verizon و AT&T ساخته شده است. از بلاک چین در کنار هات اسپات های فیزیکی استفاده می کند تا به کاربران امکان دسترسی به اینترنت وایرلس یا بی سیم در سراسر جهان را بدهد. کاربران می توانند سخت افزار هات اسپات را برای نگهداری -مثلاً در یک آپارتمان- خریداری کنند. هنگامی که کاربر هلیوم دیگری در خارج از ساختمان آپارتمان بخواهد به اینترنت بی سیم وصل شود، می تواند به جستجو و اتصال به هات اسپات ها بپردازد.

پاداش مشارکت

این روش اتصال برای دارندگان سخت افزار عالی است. وقتی کاربری به هات اسپات شخصی متصل می شود، آن شخص کوین های HNT کسب می کند. بنابراین، ارائه دهندگان پوشش به قراردادن سخت افزار هات اسپات در مناطق پرترافیک تشویق می شوند. علاوه بر این، کاربران نهایی با شرکت در شبکه و افزایش محبوبیت آن پاداش بیشتری دریافت می کنند.با مشاهده یک فرصت سودآور در HNT، اعتبارسنج ها و ارائه دهندگان هات اسپات بیشتری ظاهر می شوند، و در نتیجه کاربران نهایی نقاط اتصال بیشتری دارند.

هلیوم با به روز نگه داشتن خود پا به پای سرویس های ارائه شده توسط ISP های بزرگ و متمرکز، حرکت می کند. اخیراً، این شبکه ناوگانی از هات اسپات های سازگار با 5G را برای ارائه بالاترین سرعت ممکن اتصالات مستقر کرده است.

helium
(HNT) Helium 

فلاکس (FLUX)

چارچوبی برای برنامه‌نویسی وب 3.0


flux web3

در حالی که هلیوم با ارائه محصولات خود دسترسی اولیه به اینترنت را فراهم می کند، فلاکس (Flux) زمینه را برای توسعه دهندگانی که این تکرار جدید وب را ایجاد می کنند، ارائه می دهد. فلاکس را به عنوان یک جعبه توسعه وب3.0 در نظر بگیرید. کاربران می توانند برنامه های کاربردی وب 3.0 و پروژه های غیرمتمرکز را توسعه دهند و سپس آن ها را در سراسر شبکه گسترش دهند. این کار از طریق FluxOS، یک سیستم عامل غیرمتمرکز ساخته شده برای کاربران فلاکس امکان پذیر است.

فلاکس سرویس “بلاک چین را به عنوان یک سرویس” یا (BaaS) ارائه می دهد، چیزی که بی شباهت به “نرم افزار به عنوان سرویس” یا (SaaS) نیست. از کاربران و شرکت‌ها دعوت می‌کند تا از FluxOS و قابلیت‌های محاسبات ابری (cloud-computing) شبکه برای گسترش برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده کنند. شبکه چندین مورد استفاده را برای خدمات خود فهرست می کند. مواردی مانند میزبانی سرور برای دیگران، مانند اوراکل ها، که داده ها را از سراسر وب بلاک چین جمع آوری می کند. خدمات فلاکس را می توان به عنوان یک نسخه وب 3.0 از خدمات وب آمازون توصیف کرد.

استفاده از اجماع اثبات کار

flux pow

شبکه فلاکس از مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می کند. البته، اثبات کار در دنیای بلاک چین روز به روز نادرتر می شود. استخراج کریپتو به دلیل مصرف انرژی زیاد همواره مورد شک و تردید بوده است اما همچنین فرصتی برای کاربران است تا از مزایای داشتن سخت افزار سازگار برای مینت(استخراج) کوین های جدید بهره ببرند. کاربران می توانند FLUX را با استفاده از واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) رایانه خود استخراج کنند. در هر دو دقیقه در شبکه فلاکس، یک بلاک داده جدید ایجاد می شود.

این امر به ویژه زمانی سودآور می شود که متوجه ارزش رو به رشد FLUX باشید. این شبکه به طور مداوم در حال افزایش عرضه محصولات خود است و اخیراً 30 نرم افزار غیرمتمرکز (dapps) را در یک زمان در شبکه مستقر کرده است. این کوین در بالاترین قیمت خود یعنی 2.89 دلار، در یک سال حدود 14000 درصد افزایش قیمت داشت.

 Flux (FLUX)
Flux (FLUX)

فایل کوین (FIL)

دراپ باکس دنیای وب3.0


filecon web3 storage

فایل کوین (Filecoin) همانطور که نامش اشاره می کند، محل ذخیره فایل های وب 3.0 است. شبکه فایل کوین یک شبکه ذخیره سازی غیرمتمرکز است که هم جایگزینی ایمن برای ذخیره سازی کلود متمرکز و هم راهی برای کسب درآمد غیرفعال است.

فایل کوین از کاربران خود می خواهد که بدانند ذخیره سازی آن برای هر چیزی و همه چیز است. همانطور که سایت آن اشاره می کند، می توان تقریباً هر نوع داده ای را ذخیره کرد، خواه فایل صوتی، ویدئو، تصاویر ثابت یا متن. همچنین ادعا می کند که برای داده های مهم تر، مانند اطلاعات شرکت خصوصی و مجموعه داده ها، به اندازه کافی ایمن است. البته با قرار گرفتن بر روی بلاک چین، شبکه از رمزنگاری برای ایمن نگه داشتن فایل ها کمک می کند. همچنین قول می دهد که این خدمات را با رقابتی ترین قیمت ها ارائه دهد. این شبکه ادعا می کند که به “اقتصاد مقیاس” دست یافته است، که به اکثر افراد اجازه می دهد تا برای هر چیزی که نیاز دارند، قادر به پرداخت هزینه خدمات آن باشند.

کسب پاداش در شبکه

نکته جالب‌تر از دیدگاه سرمایه‌گذار ارزهای دیجیتال، پاداش‌های شبکه برای تأمین فضای ذخیره‌سازی است. ببینید، هر کسی می‌تواند فضای ذخیره‌سازی را برای کاربر فایل کوین فراهم کند.در واقع اینگونه است که شبکه قیمت رقابتی خود را ارائه می کند. ارائه‌دهندگان می‌توانند فضای بلااستفاده روی دیسک‌های سخت افزار خود را برای میزبانی اطلاعات دیگران به شبکه عرضه کنند. به اینصورت، ارائه دهندگان به طور منفعلانه کوین های FIL به دست می آورند. البته، هرچه فضای ذخیره سازی بیشتری توسط کاربر ارائه شود، FIL بیشتری به دست می آورد.

filecoin storage
نحوه ذخیره سازی شبکه

بازیابی داده ها آسان است، زیرا شبکه از داده های جغرافیایی برای جفت کردن کاربران و ارائه دهندگان استفاده می کند. هنگامی که شخصی داده های خود را ذخیره می کند، شبکه به دنبال ارائه دهنده ای در نزدیکی او می گردد تا داده ها را در سریع ترین زمان ممکن در دسترس قرار دهد. ای کار برای پاداش های ارائه دهندگان نیز صدق می کند. هرچه سریع تر بتوان داده ها را بازیابی و به ذخیره کننده ارسال کرد، FIL بیشتر به دست می آید. همه این ها باعث می شود که فایل کوین به یک رقیب غیرمتمرکز شایسته برای اپراتورهای ذخیره سازی داده های عظیم مانند خدمات ذخیره ابری آمازون یا دراپ باکس تبدیل شود.


پولکادات (DOT)

پیشرو در وب3.0


polkadot logo

حتی اگر با وب 3.0 آشنا نباشید، احتمال زیادی وجود دارد که نام شبکه پولکادات (Polkadot) را شنیده باشید. DOT با بیش از 42 میلیارد دلار ارزش بازار، نهمین ارز دیجیتال بزرگ در جهان است. همچنین پولکادات شبکه ای است که به لطف تلاش های سختگیرانه اش برای ایجاد یک اینترنت کاملاً غیرمتمرکز از طریق پاراچین ها، این شبکه را به عصر وب 3.0 هدایت می کند.

پاراچین ها منحصر به اکوسیستم پولکادات هستند و روشی بسیار مقیاس پذیر و جذاب برای ترکیب برنامه ها ارائه می دهند. پولکادات به جای میزبانی همه پروژه های خود در یک بلاک چین، به هر پروژه زنجیره خاص خود را می دهد که موازی با بقیه است. توسعه دهندگان آزادی و فضای بیشتری برای آزمایش و پشتیبانی بیشتر از طریق این پاراچین ها دارند.

حراج پاراچین

در واقع، پاراچین های پولکادات آنقدر مورد توجه توسعه دهندگان هستند که این شبکه اصلاً نیازی به تلاش برای جذب برنامه های جدید ندارد. برعکس، توسعه‌دهندگان از طریق حراج‌های پاراچین با چنگ و دندان برای تصاحب پاراچین ها با یکدیگر مبارزه می‌کنند. در حال حاضر، تنها 100 پاراچین وجود دارد که این شبکه از آن ها پشتیبانی می کند، و تنها در حال حاضر به روی توسعه دهندگان باز شده است. اولین مزایده پاراچین در اوایل نوامبر آغاز شد و 10 پروژه در مجموع در مقابل یکدیگر قرار گرفتند تا بیشترین مقدار DOT را از طریق وام جمعی (crowdfund) تامین کنند. پایان حراج ها در یک لحظه کاملاً تصادفی توسط بلاک چین تعیین می شود. پس از اولین حراج، آکالا (Acala) برنده خوش شانس بود.و بیش از 1.3 میلیارد دلار DOT برای برنده شدن در زنجیره جمع آوری کرد.

علاوه بر این زنجیره ها، پولکادات در عرصه وب 3.0 مورد توجه است چرا که به قول معروف هوای پروژه های خود را دارد. این شبکه نزدیک به 1 میلیارد دلار دارایی دارد که از طریق آن به توسعه پروژه های خود کمک مالی می کند. به شیوه واقعی وب 3.0، نحوه پرداخت این وام ها کاملاً به خواست و انتخاب جامعه است.

polkadot ecosystem
polkadot ecosystem

کوساما (KSM)

خواهر کوچکتر پولکادات


سرمایه گذاری در کوساما همان سرمایه گذاری در پولکادات است. به این دلیل که کوساما فقط به عنوان یک همراه وفادار شبکه پولکادات وجود دارد. این همان چیزی است که توسعه دهندگان آن را “زنجیره قناری” می نامند، که نام آن از داستان معروف قناری در معدن زغال سنگ گرفته شده است.

قبل از اینکه چیزی توسط شبکه پولکادات به حراج گذاشته شود، کوساما از قبل با چندین پروژه راه اندازی شده بود. این کار به دلیل تست برنامه ها برای موفقیت پاراچین ها است. این کار یک نوع تست برای برنامه‌ها قبل از اجرایی شدن در بلاک چین اصلی پولکادات است دقیقاشبیه به تست درایو قبل خرید ماشین. توسعه دهندگان از کوساما برای حل مشکلات پروژه های خود استفاده می کنند. کوساما برای پولکادات وجود دارد تا قبل از انتشار کامل برنامه ها، مشکلات خود را حل کنند.

canary

پیشتر از قناری در معدن زغال سنگ به عنوان آژیر خطر استفاده می‌شد؛ چنانچه گاز دی‌اکسید کربن یا متان در معدن نشت کند، قناری زودتر از معدنکاران خواهد مرد. بنابراین معدنکاران چنانچه ناراحتی یا مرگ قناری را مشاهده می‌کردند سریع معدن را ترک می‌کردند. در زبان انگلیسی عبارت “قناری در معدن ذغال سنگ” اشاره به سیستم وسیله یا انسانی است که به عنوان سیستم اخطار اولیه کار می‌کند

درست مانند پولکادات، پروژه ها برای یکی از 100 پاراچین کوساما رقابت می کنند. هنگامی که یک پروژه زنجیره خود را به دست آورد، قبل از رفتن به پولکادات از کوساما به عنوان یک زمین تمرین استفاده می کند. کاربران می توانند به طور معمول از برنامه های کوساما استفاده کنند، و توسعه دهندگان می توانند هر گونه اشکال یا ناهماهنگی را جستجو کنند و قبل از اینکه به پولکادات و قرار گرفتن در معرض گسترده تر آن بروند، آنها را برطرف کنند.

کوساما ممکن است شرط کوتاه مدت بهتری بین این دو باشد، زیرا شبکه آن طولانی مدت و قوی تر است. با این حال، پولکادات با ادامه حراج‌های خود، مطمئناً به پای آن می رسد و به میلیاردها سرمایه‌گذاری جمعی ادامه می‌دهد. اما صرف نظر از اینکه به کدام کوین روی می‌آورید، چه DOT یا KSM، ماهیت این دو زنجیره اساساً به این معنی است که شما روی موفقیت هر دو سرمایه‌گذاری می‌کنید.

ksm
Kusama (KSM)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا