سایت ها و برنامه های کاربردیمقالاتوام و اعتبار

هر آنچه باید از نسخه سوم آوه AAVE بدانید

پروژه وام دهی آوه در نسخه جدید خود امکانات هیجان انگیزی را برای کاربران خود معرفی کرده است که راحتی و امنیت بیشتر را به ارمغان می آورد.حالت راندمان بالا (High efficiency mode) و ایزوله (Isolation Mode) ویژگی های جذابی هستند که به آن به شکل کامل پرداخته ایم. تا انتهای این مقاله با معرفی ویژگی های جدید ورژن3 آوه با ما همراه باشید.

aave version3
نسخه 3 آوه

پرتال(Portal) معاملات کراس چین یا همان بین زنجیره ای را راحت تر می کند

برای انتقال سرمایه خود AAVE V3 راهکار نوآورانه پورتال را در نظر گرفته است که با استفاده از کراس چین می توان نقدینگی را بین تمامی بلاک چین ها به راحتی انتقال داد. البته جای خالی شبکه کازموس به شدت احساس می شود که احتمالا در آپدیت های بعدی این شبکه محبوب هم اضافه می شود

پرتال آوه
aave portal

حالت راندمان بالا (High efficiency mode) اجازه وام گرفتن مقادیر بیشتر را فراهم می کند

در شرایط عادی، کاربران اغلب با نسبت های محافظه کارانه وام به ارزش (LTV) محدود می شوند، اما این عملکرد جدید به شما امکان می دهد تا 98٪ از ارزش وثیقه خود را وام بگیرید!

به بیان ساده، دارایی هایی که به شدت از نظر قیمتی با هم هم بستگی دارند، اکنون در دسته های خاصی با هم گروه بندی می شوند. به طور کلی می توان این دارایی‌ها را به 2 گروه استیبل کوین ها و بقیه کوین هایی که از نظر قیمتی با هم نسبت 1:1 دارند تقسیم بندی کرد

استیبل کوین‌ها شامل رمزارزهایی همچون DAI ، USDC و USDT هستند که به دلار آمریکا متصل هستند. دسته های دیگر شامل رمزارزهایی با دارایی پایه یکسان مانند BTC , WBTC , renBTC هستند.

وقتی سپرده‌ها و دارایی‌های قرض‌گرفته شده شما در یک دسته قرار می‌گیرند، می‌توانید حالت E-Mode را فعال کنید، که به شما امکان می‌دهد بازده وام خود را بیشتر کنید کنید.

هر کدام از این گروه ها پارامترهای ریسک خود را خواهند داشت مثل نسبت های LTV بالاتر و یا حد لیکویید شدن پایین تر. کاربران می توانند انتخاب کنند که بین رمزارزهای گروه جابجا شوند و یا این عملکرد را غیرفعال کنند. در آینده، Aave V3 می‌تواند تا ۲۵۵ گروه مختلف E-Mode را پشتیبانی کند.

در شکل زیر می توانید مقایسه بین حالت eMode و حالت عادی را مشاهده کنید. در حالت معمولی به طور مثال می توانید فقط 75% سرمایه خود را وام بگیرید که در صورتی که حالت eMode را فعال کنی می توانید از CF (فاکتور وثیقه) بالاتری استفاده کنید و تا 98 % وثیقه خود وام بگیرید

aave v3 efficiency mode

حالت ایزوله(Isolation Mode) امکان فهرست شدن رمزارز های جدید و پرریسک را می دهد

Aave عموماً از رمزارزهای بلو چیپ (در بازار سنتی اصطلاحا به سهام های استخوان دار ، پرسود و مطمئن بلوچیب می گویند) که سابقه اثبات شده و نقدینگی زیادی دارند پشتیبانی می‌کند و همین مورد به یکی از معایب این پلتفرم در مقابل رقبایی چون پلتفرم وام دهی سوشی سواپ تبدیل شده بود که امکان کار با انواع رمزارزها را به بستر خود اضافه کرده اند

رقبایی مانند سوشی به کاربران خود این امکان را می‌دهند که با استفاده از دارایی های پر ریسک تر بازدهی بیشتری کسب کنند و Aave V3 اکنون از طریق حالت ایزوله (Isolation) جدید به رقابت این بازار خاص می‌رود.

حالت ایزوله به رمزارزهای های جدید و پرریسک اجازه می دهد تا در Aave به شکل “دارایی های ایزوله” فهرست شوند و کاربران می توانند این دارایی ها را برای کسب سود از وام گیرندگان سپرده گذاری کنند. اما باید توجه داشت وام گیرندگانی که می‌خواهند از این نوع رمزارزها به عنوان وثیقه استفاده کنند، اجازه استفاده از سایر دارایی‌ها به عنوان وثیقه را ندارند. به شکل زیر دقت کنید

aave v3 isolation mode

با ارائه دارایی های ایزوله به عنوان وثیقه، کاربران فقط می توانند استیبل کوین هایی را که از قبل توسط Aave تایید شده اند، وام بگیرند. همچنین وام گیرندگان با یک سقف بدهی محدود می شوند و فقط می توانند استیبل کوین ها را تا این مقدار سقف تایین شده وام بگیرند.

به عنوان مثال فرض کنیم که Aave تصمیم گرفته است Token X را به عنوان یک دارایی ایزوله با سقف بدهی حداکثر 10 میلیون دلار لیست کند. اگر کاربری بخواهد توکن X را به عنوان وثیقه استفاده کند، تنها می‌تواند تا سقف 10 میلیون دلار استیبل کوین، چه در USDC، USDT، یا DAI وام بگیرد.

همچنین، پس از فعال شدن حالت ایزوله، دیگر دارایی ها نمی توانند به عنوان وثیقه استفاده شوند. کاربر می تواند با غیرفعال کردن Token X به عنوان وثیقه خود پس از پرداخت بدهی خود یا در صورت برداشتن سقف بدهی، حالت Isolation را غیرفعال کند.

با بهینه سازی گاز(Gas Optimization) هزینه های تراکنش حدود 20-25٪ کاهش می یابد

ابزار مدیریت ریسک(Risk Management) پوشش‌های ریسک مختلف و ابزارهای دیگر فراهم می‌کند

فضای کریپتو با سرعت نور در حال حرکت است و گاهی اوقات اتفاقات غیرمنتظره ممکن است خیلی سریع رخ دهد قبل از اینکه کسی بتواند واکنشی نشان دهد. Aave اکنون می‌تواند نهادهایی مانند DAO یا قراردادهای هوشمند را به‌ عنوان مدیران بررسی ریسک تأیید کند که می‌توانند پارامترهای ریسک قرض و وام را بدون انجام فرآیند طولانی رأی‌گیری به‌روزرسانی کنند. نکته قابل توجه این است که این نوع مدیران کنترل ریسک می توانند تمامی فرآیند ها را به صورت خودکار برنامه ریزی کنند تا در هنگام وقوع اتفاق خاصی در بازار ریسک سرمایه ها کاهش پیدا کند

طراحی های ویژه بلاک چین های لایه2 (L2 Designs) ویژگی های خاص را برای شبکه های لایه 2 به ارمغان می آورد

در نسخه های قبلی پروتکل Aave، پاداش‌های استخراج نقدینگی فقط به صورت stkAAVE یا توکن‌های حاکمیتی Aave بود. Aave V3 به پروتکل‌ها و شبکه‌های دیگر اجازه می‌دهد تا توکن‌های بومی خود را به عنوان مشوق‌های اضافی برای کاربران برای تامین نقدینگی فراهم کنند. تأمین‌کنندگان می‌توانند برای هر دارایی پاداش‌های متعددی شامل چند رمزارز را در قالب فقط یک تراکنش دریافت کنند. جالب است بدانید این پاداش را میتوان به حساب خود یا به دیگران پرداخت کرد

بازپرداخت با aTokens


اگر دارایی وام گرفته شده مجدداً در بازارهای وام دهی Aave به عنوان سپرده استفاده شود، در نسخه جدید کاربران می توانند با aTokens بدهی های موجود خود را بازپرداخت کنند. این ویژگی برای کاربرانی که تصمیم به استراتژی های کشت سود مرکب با هدف بازدهی های بیشتر هستند مفید است.

به عنوان مثال، فرض کنید USDC را برای وام گرفتن DAI وثیقه گذاشته اید و میخواهید که DAI را مجدداً در Aave سپرده گذاری کنید و یا به اصطلاح کشت سود(یلد فارمینگ) کنید. اکنون در AAVE V3 می توانید بدهی DAI را با استفاده از aDAI خود از طریق یک تراکنش بدون نیاز به برداشت یا تأیید چیزی بازپرداخت کنید.

پشتیبانی از شبکه های بیشتر شامل
Polygon, Fantom, Avalanche, Arbitrum, Optimism, Harmony
امکان استفاده از طیف گسترده تری از بلاک چین را میسر می کند

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا